۷۵ درصد مراجعان پزشکی قانونی اصفهان مربوط به معاینات بالینی است

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ۷۵ درصد مراجعان پزشکی قانونی اصفهان مربوط به معاینات بالینی است
0 Comments
۷۵ درصد مراجعان پزشکی قانونی اصفهان مربوط به معاینات بالینی است

[ad_1]

علی سلیمانپور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در سالن اجتماعات این اداره‌کل افزود: استان اصفهان به لحاظ تعداد مراجعان سرپایی رتبه سوم را در کشور پس از تهران و خراسان رضوی دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین آمار معاینات سرپایی مربوط به نزاع بوده است، اظهارکرد: حدود ۴۱ هزار پرونده و نزدیک به ۳۰ درصد از معاینات پرونده سرپایی به نزاع اختصاص دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان تصریح کرد: در سال ۹۸ حدود ۱۳۰ هزار پرونده در استان مورد بررسی و اعلام نظر کارشناسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۷ هزار پرونده مصدومان ناشی از حوادث ترافیکی تشکیل شد، گفت: این تعداد کاهش ۲.۵ درصدی مصدومان ناشی از حوادث ترافیکی را نسب به سال ۹۷ نشان می‌دهد.

سلیمانپور افزود: سال گذشته حدود ۲ هزار و ۶۵۰ پرونده در استان به مصدومان ناشی از کار اختصاص داشت که نسبت به سال قبل‌تر ۴.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 صدور مجوز برای ۵۹۲ سقط درمانی در اصفهان

 در کشورهای اسلامی به ویژه ایران سقط جنین حرام است اما سقط درمانی به آن معنا که حفظ جنین برای مادر خطر جانی داشته و یا جنین واجد نقص واضح در خلقت و یا عقب ماندگی ذهنی باشد بنا به نظر کارشناسی پزشکی قانونی امکان پذیر است.

وی از تشکیل ۷۷۷ پرونده سقط درمانی در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: بعد از بررسی کارشناسی این پرونده‌ها در نهایت برای ۵۹۲ مورد مجوز صادر شد.

سلیمانپور تصریح کرد: تشکیل پرونده سقط درمانی نسبت به سال قبل‌تر سه درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: در سال گذشته ۶  هزار و ۴۰۰ پرونده در بخش روان پزشکی مورد بررسی قرار گرفت که ۱۲ درصد رشد را نسبت به سال قبل‌تر نشان می‌دهد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان گفت: فقط حدود چهار درصد از حجم پرونده‌های مورد رسیدگی در پزشکی قانونی مرتبط با واحد معاینات فنی و اجساد بوده که این برعکس تصورات مردم است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۱۳۲ قربانی فوت ناشی از تصادف رخ داد، اضافه کرد: از این تعداد ۳۵۷ فوت متعاقب تصادفات درون شهری رخ داده و نسبت به سال قبل‌تر ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد، همچنین ۶۸۱ فوت در تصادفات برون شهری به وقوع پیوسته است.

سلیمانپور ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۳۰۰ نفر از شهروندان را بدلیل سوء مصرف موادمخدر از دست دادیم که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ رشد ۱۰ درصدی داشته است.

وی با اشاره به حوادث ناشی از کار اظهارداشت: در سال گذشته ۸۲ قربانی از بین کارگران و شاغلان صنعتی داشتیم که خوشبختانه نسبت به سال قبل‌تر ۱۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان تصریح کرد: مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کربن و یا ذغال ۶۲ قربانی داشته که برغم اطلاع رسانی‌های گسترده شاهد رشد ۳۰ درصدی این نوع مسمومیت در استان نسبت به سال قبل‌تر هستیم.

به گفته وی در سال گذشته ۹۳ قربانی ناشی از غرق شدگی در زاینده رود داشتیم که متاسفانه ۸۰ درصد نسبت به سال قبل‌تر رشد داشته است.

سلیمانپور، فوت ناشی از سوختگی در استان را ۲۳۱ مورد اعلا کرد و گفت: شاهد رشد ۴۰ درصدی فوت ناشی از سوختگی نسبت به سال ۹۷ هستیم.

 صدور بیش از ۱۳۶۰ جواز قبر در سال گذشته 

 وی اظهارداشت: سازمان پزشکی قانونی برای ساماندهی به صدور جواز قبر و تعیین علت فوت افرادی که بدلیل فوت طبیعی از دنیا می‌روند واحد “داد پزشک” را دایر کرده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان بیان کرد: در سال گذشته مجموعه داد پزشک شهرستان بیش از ۱۳۶۰ جواز قبر را برای افرادی که مرگ طبیعی داشتند صادر کرد.

وی ادامه داد: پزشکی قانونی مسوول رسیدگی به مرگ غیر طبیعی افراد نیست به همین دلیل مجموعه داد پزشکی را دایر گردیده است.

 پزشکان عمومی بیشترین قصور پزشکی را در سال گذشته داشتند

 سلیمانپور با اشاره به رسیدگی به ۳۵۷ پرونده‌ قصور پزشکی، گفت: بیشترین رشته تخصصی شکواییه شده مربوط به زنان و زایمان، پزشکان عمومی و ارتوپد بوده است.

وی ادامه داد: برای تعدادی از پرونده‌ها قصور کادر درمان احراز شده که در نتیجه بیشترین قصور احراز شده مربوط به پزشکان عمومی، دندانپزشکی و سپس رشته‌های دیگر است.

مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان با بیان اینکه واحد آزمایشگاه‌ها از دیگر واحدهای تخصصی این اداره کل است، اضافه کرد: آزمایشگاه سم شناسی، آسیب شناسی، سرولوژی(بررسی لکه) و ژنتیک تشکیل شده است.

وی گفت: در آزمایشگاه سم شناسی ۲۸ هزار نمونه کار کردیم که آزمایش‌هایی منطبق با سم شناسی استان‌های یزد و کهگیلویه و بویر احمد هم به آزمایشگاه ما ارجاع شده است.

سلیمانپور افزود: در آزمایشگاه سرولوژی چهار هزار و ۶۰۰ نمونه و وجود یا عدم وجود آغشتگی لباس، دستمال یا پارچه به خون، بزاق و ترشحات جنسی مورد بررسی قرار گرفت و نمونه‌هایی از استان یزد داشتیم. 

مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان بیانکرد: در آزمایشگاه ژنتیک ۴۸۰ پرونده بررسی کردیم که از این تعداد هزار و ۳۰۰ نمونه اخذ و بررسی شده بود و نمونه استان‌های کرمان، یزد و چهارمحال و بختیاری به این استان ارجاع و مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه حدود هزار و۴۰۰ نمونه از زندانیان استان که مرتکب جرایم خشن شدند، احذ شد و حدود چهار هزار پروفایل از این نمونه‌ها استخراج شد.

به گفته سلیمانپور هفت هزار نمونه از زندانیان در دستور کار بانک ژنتیکی هویت ایرانیان است.

 پزشکی قانونی بازوی کارشناسی دستگاه قضایی است

وی گفت: سازمان پزشکی قانونی کشور بازوی کارشناسی دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده‌هایی با محتوای پزشکی و پیراپزشکی است و حدود ۳۵ درصد از پرونده‌هایی که بنا به دادخواست گشایش می‌یابد به این سازمان ارجاع می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان ادامه داد: پرونده‌ها پس از اینکه در پزشکی قانونی مورد واکاوی قرار می‌گیرد نظر کارشناسی درباره آن انجام می‌شود.

به گفته وی بیش از ۹۵ درصد از اظهار نظرهای کارشناسی که در پزشکی قانونی استان انجام می‌شود مورد وثوق مراجع قضایی است.

سلیمانپور گفت: حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد از پرونده‌هایی که در دادگستری و سازمان‌های تابعه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد اعلام رای صادره وابسته به اظهار نظر کارشناسی پزشکی قانونی است.

 با استاندارد زیر ساخت‌های پزشکی قانونی فاصله داریم

 وی بیان کرد: زیر ساخت‌های در اختیار اداره کل متناسب با این سازمان نیست اما طی سال‌های اخیر اتفاقات خوبی رخ داد اما با استانداردهای موجود فاصله قابل ملاحظه‌ای داریم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان با بیان اینکه در شهرستان‌های اصفهان، کاشان، نجف آباد، خمینی شهر، شاهین شهر و زرین شهر فضای تملیکی داریم، اظهارداشت: کاربری مسکونی ساختمان‌های تملیکی و عمر بیش از ۴۰ سال ساختمان‌ها از چالش‌های ماست.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *