۶.۵ میلیارد ریال برای مرمت آثار تاریخی ابرکوه اختصاص یافت

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ۶.۵ میلیارد ریال برای مرمت آثار تاریخی ابرکوه اختصاص یافت
0 Comments
۶.۵ میلیارد ریال برای مرمت آثار تاریخی ابرکوه اختصاص یافت

[ad_1]

حمید مشتاقیان روز دوشنبه در خصوص مرمت برخی از آثار تاریخی ابرکوه به  خبرنگار ایرنا گفت: از این میزان اعتبار ۲ میلیارد ریال برای مرمت حصار شمالی، ۷۰۰میلیون ریال برای مرمت و استحکام بخشی مناره‌های سردرب  نظامیه، ۸۰۰ میلیون ریال کمک به ساماندهی راه کمپ کویری، یک میلیار و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت بافت تاریخی و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نیز برای تکمیل خانه تاریخی عظیم پور اختصاص یافته است.

 ۱۳ طرح  تاریخی در دست اجراست

وی با بیان اینکه امسال ۱۳ طرح مرمت و ساماندهی در بافت تاریخی ابرکوه در دست اجرا است، خاطر نشان کرد: سال گذشته افزون بر هشت میلیارد ریال برای مرمت و ساماندهی ۶۱ اثر تاریخی هزینه شد.

مشتاقیان با تأکید بر حمایت از سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری برای دریافت مجوز و سایر مراحل اداری، افزود: مجموعه تفریحی، سرگرمی و ‌گردشگری دشت زیبا واقع در جاده روستای مریم‌آباد با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در دست ساخت است.

این مسوول با بیان اینکه  این پروژه در زمینی به مساحت سه هزار مترمربع، در قالب طرح مجتمع تفریحی، سرگرمی و گردشگری و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دست ساخت است ، ادامه داد: تاکنون افزون بر ۱۳ میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده است .

وی با بیان اینکه این پروژه تا پایان امسال به بهره‌برداری می رسد، تصریح کرد:  این مجتمع شامل ۱۳ سوئیت، رستوران سنتی ، سالن پذیرائی با ظرفیت ۴۰۰ نفر و سالن مدرن پذیرایی همراه با کافی‌شاپ است.

مشتاقیان اظهار امیدواری کرد: با راه‌اندازی این مجتمع علاوه بر تامین بخشی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه گردشگری، رونق اقتصادی ابرکوه در صنعت گردشگری ارتقاد می یابد.

تاکنون ۱۴۶ اثر تاریخی و طبیعی ابرکوه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد هفت اثر ناملموس، چهاراثر طبیعی، موزه های مردم شناسی خانه صولت و عبرت (خانه حسینیان) ، مسجد بیرون منزلگاه امام  رضا (ع)، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی، دهکده توریستی تیرجرد، قلعه‌های تاریخی، مسجد جامع ، گنبدعالی ، سرو ۴۵۰۰ ساله ، سرو دو هزار و ۲۰۰ ساله و بافت ۱۶۲ هکتاری تاریخی از آثار ثبت شده این شهرستان است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفر ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و در مسیر جاده اصلی یزد – شیراز قرار دارد و فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.