۳۶ درصد ظرفیت بخش مراقبت‌های ویژه کشور در اختیار بیماران کرونایی است

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ۳۶ درصد ظرفیت بخش مراقبت‌های ویژه کشور در اختیار بیماران کرونایی است
0 Comments
۳۶ درصد ظرفیت بخش مراقبت‌های ویژه کشور در اختیار بیماران کرونایی است

[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از وزارت بهداشت، قاسم جان بابایی افزود: محدودیت‌های اخیر در برخی از استان‌ها نباید محدود به تعطیلی‌های پایان ماه صفر باشد و نگرانی ما بعد از این تعطیلات بیشتر است؛ چون خیلی از مردم برای بعد از این تعطیلات برنامه ریزی کرده و اطلاع داریم که بعضی افراد حتی سالن‌های مراسم عروسی را اجاره کرده‌اند.

وی ادامه داد: اگر بعد از ماه صفر، مردم بخواهند مراسم و تجمع‌ها را که قطعا در آن شاهد انتقال بیماری هستیم برپا کنند، شرایط به مراتب بدتر از وضعیت کنونی می‌شود.

مشخص نیست کرونا تا کی در کشور وجود دارد

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: از نظر زمانی مشخص نیست تا کی کرونا در کشور وجود دارد و هنوز درصد زیادی از مردم ایران خوشبختانه به این بیماری مبتلا نشده‌اند؛  البته همیشه در معرض خطر قرار دارند. تا زمانی که کرونا با همین ظرفیت و قدرت بیماری زایی ادامه پیدا کند باید نگران باشیم و محدودیت‌ها نباید محدود به دو یا سه روز باشد.

بدترین استراتژی برای کرونا

جان بابایی اظهار کرد: تا زمانی که یک واکسن اثربخش، تولید یا ویروس در طول زمان ضعیف شود، باید پروتکل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم و این تفکر که بگوییم همه مردم باید این بیماری را بگیرند، بدترین استراتژی است که قطعا در کشور ما چنین رویکردی وجود ندارد.

وی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت، تولید کننده بیماری نیستند؛ بلکه این امر در خارج از وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی رخ می‌دهد. کرونا یک موضوع اجتماعی است و فقط جنبه درمانی و البته درمان قطعی ندارد.

ریشه کرونا در رفتارهای اجتماعی است

معاون وزیر بهداشت گفت: زمانی که فرد مبتلا به سرطان می‌شود، تکلیف وی مشخص است که باید به بیمارستان‌ها مراجعه کرده و جراحی، پرتو درمانی یا شیمی درمانی شود، اما برای بیماری کووید ۱۹ که درمان قطعی ندارد، درمان آن حمایتی است و عامل و ریشه آن، مسائل و رفتارهای اجتماعی است.

جان بابایی ادامه داد: وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، هزینه عدم رعایت بعضی از هموطنان ما که رفتارهای اجتماعی آنها در جهت افزایش بار بیماری در جامعه است را پرداخت می‌کنند و نیروهای مراکز درمانی ۸ ماه است که در لباس‌های خاص، سخت و گرم شبانه روزی در حال خدمت رسانی هستند.  آنها هزینه افرادی را می‌دهند که نمی‌خواهند به شیوه نامه‌ها توجه کنند، به ماسک زدن اعتقادی ندارند، رفتارهای اجتماعی نامناسب دارند یا از ماسک استفاده نمی‌کنند.

وی ادامه داد: اطمینان داشته باشید زمانی یک بیماری در کشور مدیریت و کنترل می‌شود که همه جامعه مراعات کنند و اگر بخشی از مردم شیوه نامه‌ها را رعایت نکنند، اقدام به پخش ویروس در جامعه می‌کنند.  

سفر رفتن را به تاخیر بیندازیم

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: کووید ۱۹ بیماری خطرناکی است. درست است که اکثر افراد بهبود پیدا می‌کنند، اما مشخص نیست کسی که به این بیماری مبتلا شده همان فردی است که نجات پیدا می‌کند. مردم توجه کنند که بعدها هم می‌توان به مسافرت رفت، اما جان خودشان و خانواده‌شان را به خطر نیندازند، چون ظرفیت خدمات بیمارستان‌ها محدود است.

آینده کرونا به رفتار اجتماعی بستگی دارد

جان بابایی گفت: کووید ۱۹ همچنان جزو بیماری‌های مهلک است و ثابت شده که رفت و آمد و ترددهای بی مورد، یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری است. اولین کاری که کشورهایی که در مدیریت کرونا موفقیت داشته‌اند، انجام داده‌اند، ایجاد محدودیت در ترددها، اجرای فاصله گذاری، استفاده از ماسک و قرنطینه بوده است.  هیچ کشوری غیر از این به نتیجه نرسیده و نمی‌توانیم تجربه دیگری را در کشور شروع کنیم. تا الان جامعه پزشکی توانسته آبرومندانه مشکلات مردم را مدیریت کنند، اما ادامه و آینده این بیماری وابسته به رفتار اجتماعی  مردم در جامعه است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *