ییلاقات طرقبه – شاندیز و دوگانه گردشگر- آتش‌افروز

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ییلاقات طرقبه – شاندیز و دوگانه گردشگر- آتش‌افروز
0 Comments
ییلاقات طرقبه - شاندیز و دوگانه گردشگر- آتش‌افروز

[ad_1]

فرماندار بینالود روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با شدت یافتن گرما اعلام حریق در مراتع و زمینهای بایر و حتی باغات افزایش قابل توجهی یافته است که علت بخش اصلی بروز این آتش سوزی ها بی احتیاطی گردشگران است.

سید حسن حسینی با استناد به گزارشهای چند روز اخیر ایستگاه‌های آتش نشانی درطرقبه و شاندیز افزود: زمینه بروز این حوادث هر چند افزایش گرما و وجود گیاهان خشک است اما عامل انسانی مهم ترین علت است که این روزها حریق های متعدد و مشکلات فراوانی برای بخشهای خدماتی شهرستان ایجاد کرده است.

وقوع ۲۰ آتش سوزی در شاندیز طی ۲۴ ساعت

رییس آتش نشانی بخش شاندیز شهرستان طزقبه – شاندیز هم به خبرنگار ایرنا گفت: آتش سوزی در روزهای گذشته افزایش قابل توجهی در این بخش داشته است چنانکه در بازه زمانی ۲۴ ساعته شبانه روز ۲۴ خرداد ماه ۲۰ مورد حریق در این بخش گزارش شده است که طی سالهای اخیر کم سابقه بوده است.

متین جواهری فر افزود: با توجه به بارندگی های خوب بهاری و رویش گیاهان و خشک شدن آنان در آغاز فصل گرما می توان گفت سهل انگاری و بی احتیاطی عوامل انسانی عامل وقوع ۹۰ درصد آتش سوزی های روزهای اخیر بوده است.

وی پایان هفته ها در بخش شاندیز را زمان وقوع بیشتر آتش سوزیها اعلام کرد و ادامه داد: خوشبختانه وسعت این حریقها در مراتع و زمینها و محوطه های بایر بیش از چند هزار متر مربع نبوده است و خسارتی نیز به بار نیاورده اما موجب درگیر شدن نیروهای این اداره شده است.

سهل انگاری گردشگران

رییس آتش نشانی طرقبه نیز گفت: در این روزها سهل انگاری گردشگران عامل اصلی بروز آتش سوزیها در این بخش است، بی احتیاطی والدین و کودکان، رها کردن آتش و بطریهای دارای آب در طبیعت با عملکردی مشابه عدسی از جمله علل ایجاد آتش سوزی های اخیر در این بخش است.

ابوالفضل نیکدل افزود: وقوع یک حریق در محدوده پشت بند گلستان و زمینهای موسوم به سرم سازی با وسعتی بیش از یک هکتار و مراتع و زمینهای منطقه از جمله در روستاهای دهبار و ازغذ تنها مواردی از آتش سوزیهای طرقبه است که علاوه بر داوطلبان محلی و نیروهای آتش نشانی، نیروهای سایر دستگاهها از جمله بسیج را نیز درگیر کرد.

وی ادامه داد: گاهی هم مالک یک زمین مسکونی و یا باغدار برای خلاص شدن از شر علف های خشک در محل فعالیت و زندگی خود اقدام به آتش زدن آنها می‌کند که در نهایت حریق از کنترل او خارج می شود به طور مثال سوختن ۱۳ اصله تاک در یکی از باغهای بخش طرقبه مصداق بی احتیاطی مالکان در عدم کنترل حریق های عمدی در علفهای هرز ظرف روزهای اخیر بود.

او با اشاره به آتش سوزی اخیر در زمین های آستان قدس رضوی در حاشیه جاده شاندیز ادامه داد: وقوع حریق در مراتع و زمینهای حاشیه جاده ها به واسطه بی توجهی گردشگران روی می‌دهد و البته گاهی نیز طبیعت گردها نیز در این شهرستان پیش از بازگشت به مشهد آتش اجاق خود را در کمال بی دقتی به درستی خاموش نمی‌کنند که به بروز آتش سوزی می‌انجامد.

درخواست عاجزانه برای رعایت حداقل ایمنی

رییس آتش نشانی طرقبه  به آتش سوزیهای بزرگ چند روز اخیر در مراتع لرستان، شیراز و تهران اشاره کرد و گفت: مردم شهرستان ییلاقی طرقبه – شاندیز همیشه مفتخر به میزبانی از گردشگران مشهدی بوده اند اما از طرف مردم و مسوولان محلی از گردشگران عاجزانه تقاضا داریم حداقل اصول ایمنی را در قبال برافروختن آتش در نظر بگیرند تا شاهد حوادث جبران ناپذیر و درگیر شدن نیروهای امدادی و خدماتی شهرستان در حریق های قابل پیشگیری کنونی نباشیم.

شهرستان طرقبه – شاندیز (بینالود) نزدیکترین قطب گردشگری به مشهد و منطقه تفرجگاهی برخوردار از جاذبه‌های طبیعی کوهستانی، چشم‌اندازهای سرسبز، رودخانه و هوای مطبوع است.  

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۹۵ این شهرستان ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد که به صورت مساوی در دو بخش شاندیز و طرقبه تقسیم شده اند.

۲۰ هزار نفر از مردم این شهرستان ییلاقی در روستاها ساکن هستند.    

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *