یک‌هزار و ۶۹۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش صنایع تبدیلی استان مرکزی جذب شد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  یک‌هزار و ۶۹۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش صنایع تبدیلی استان مرکزی جذب شد
0 Comments
یک‌هزار و ۶۹۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش صنایع تبدیلی استان مرکزی جذب شد

[ad_1]

«علی صفری» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۱۵ طرح با جذب این اعتبارات در حوزه‌های مختلف صنایع تبدیلی، تکمیلی و عمل‌آوری محصولات خام کشاورزی در استان مرکزی به بهره ‌رداری رسید.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی این طرح‌ها برای ۶۵۶ نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی شده و زمینه جذب و فرآوری ۲۶۵ هزار تن مواد خام کشاورزی در استان مرکزی فراهم است.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از صدور ۳۷ فقره جواز تاسیس واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی این استان خبرداد و گفت: بهره‌برداری از این طرح‌ها نیازمند ۳۹۰ میلیارد ریال اعتبار است.

صفری افزود: بهره برداری از این طرح‌ها برای ۵۲۹ نفر در استان مرکزی اشتغال به همراه داشته و ظرفیت جذب ۲۵۰ هزار تن محصولات خام کشاورزی به ظرفیت واحدهای فرآوری استان افزوده می شود.

وی یادآورشد: ۴۵۰ نفر اشتغال سال گذشته در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی استان مرکزی ایجاد شد که ظرفیت‌ اشتغال ایجاد شده از ابتدای سال‌جاری تاکنون نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته‌است.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از بهره‌برداری از بزرگترین واحد بسته‌بندی و فرآوری میوه کشور در این استان خبرداد و گفت: با آغاز به‌کار این واحد کنسانتره، آب انار و سایر میوه‌های با کیفیت بین المللی در استان تولید می‌شود.

صفری افزود: این واحد نخستین تولیدکننده پوره انبه، توت فرنگی، طالبی انواع پوره میوه‌های کشور بوده و تولیدات این شرکت از قابلیت رقابت با تولیدات شرکت‌های اسپانیایی و یونایی برخوردار است.

وی ادامه داد: تامین پوره و کنسانتره مورد نیاز شرکت‌های تولیدکننده آب میوه از سوی این واحد تولیدی نقش مهمی در کاهش واردات این محصولات به کشور به همراه داشته‌است.

استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد. استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می‌شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.

۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل‌ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.

استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.