گزارش واشنگتن تایمز از تصمیم دشوار بایدن در مورد افغانستان

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  گزارش واشنگتن تایمز از تصمیم دشوار بایدن در مورد افغانستان
0 Comments
گزارش واشنگتن تایمز از تصمیم دشوار بایدن در مورد افغانستان

[ad_1]

به گزارش ایرنا ، روزنامه آمریکایی “واشنگتن تایمز” در شماره روز پنجشنبه خود نوشت: “جو بایدن” رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جنگ افغانستان با فشارهای زیادی از همه طرف روبرو است. رهبران طالبان از او خواستند که به سرعت عقب نشینی نیروهای آمریکایی را ادامه دهد در حالی که دولت مورد حمایت ایالات متحده در کابل خواستار اتخاذ رویکرد محتاطانه و تعهد او علیه تروریسم شده است.
شاید هیچ چالش دیگری در زمینه سیاست خارجی برای بایدن در ابتدای کار خود سخت تر از حل مسئله افغانستان نباشد. چون تحلیلگران معتقدند که موضع بایدن در قبال افغانستان ممکن است تا حدودی ادامه موضع ترامپ باشد.

اما همان تحلیلگران می گویند که بعید است بایدن تمام نیروهای آمریکایی را طبق توافقنامه دوحه از افغانستان خارج کند. خود بایدن در کمپین های انتخابات ریاست جمهوری در این خصوص گفته بود مایل است حدود دو هزار نیرو را در خاورمیانه مستقر کند و تعداد کمی را در افغانستان حفظ کند، اقدامی که نیاز به انجام تغییراتی مهم در توافق صلح آمریکا با طالبان دارد که در فوریه (بهمن) گذشته امضاء شده بود.
طالبان آشکارا بایدن را تحت فشار قرار داد تا به توافق دوحه پایبند بماند و چهار هزار و ۵۰۰ سرباز باقیمانده آمریکایی را به سرعت از افغانستان خارج کند، در حالی که دولت کابل از واشنگتن می خواهد همه جوانب توافق را دوباره مرور کرده و از عقب نشینی زودهنگام جلوگیری کند.
بسیاری از کارشناسان آمریکایی پیش بینی می کنند که تیم سیاست خارجی این کشور به تعامل دیپلماتیک خود با طالبان ادامه خواهد داد، اما در عوض با اتخاذ یک رویکرد سختگیرانه تر مبتنی بر شرایط مورد علاقه بسیاری از رهبران پنتاگون، قید زمانی تسریع خروج نیروها از افغانستان را کنار خواهد گذاشت.

دولت بایدن همچنین احتمالا همکاری نزدیکتری با دولت افغانستان و مشخصا با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری خواهد داشت که در مراحل اولیه مذاکرات واشنگتن و طالبان کاملا کنار گذاشته شدند.

این درحالی است که سایر مقامات افغانستان نیز در اظهار نظرهای خود از بایدن خواستند که روش ترامپ را نادیده بگیرد و دنباله روی او که با توافق با طالبان به افغانستان و امریکا خیانت کرده است، نباید. چرا که خروج تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان باید مشروط به توافق صلحی مطمئن و قابل اعتماد باشد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.