کنتورهای هوشمند بر روی ۸۵۰ حلقه چاه در منطقه ترشیز نصب شد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  کنتورهای هوشمند بر روی ۸۵۰ حلقه چاه در منطقه ترشیز نصب شد
0 Comments
کنتورهای هوشمند بر روی ۸۵۰ حلقه چاه در منطقه ترشیز نصب شد

[ad_1]

حسین حکمتی‏ فر روز پنج شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران افزود: در منابع آبی منطقه نوساناتی داریم که بیشتر به‌جای این که ناشی از بارش‌ها باشد متأثر از خاموشی چاه‌ها و عدم برداشت از سفره‌های زیرزمینی است.

وی ادامه داد: یک سال بسیار پربارش به‌اندازه چند ماه خاموشی چاه‌ها بر سفره‌های آبی زیرزمینی تأثیرگذار نیست و بر اساس طرح سازگاری باکم آبی باید باصرفه جویی، اصلاح الگوی مصرف و افزایش راندمان میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی بدون این که سطح زیر کشت کم شود را کاهش داد.

رییس آب منطقه‌ای شهرستان کاشمر گفت: استخرهای ذخیره آب جلوی تغذیه سفره‌ها را به‌طور اثرگذاری گرفته اند که باید در این خصوص تصمیمات جدی اتخاذ شود.

حکمتی فر از وجود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ حلقه چاه در دشت کاشمر، بردسکن و کوهسرخ خبر داد و افزود: با توجه به میزان آبی که مدام از این تعداد چاه برداشت می ‏شود نمی‌توان انتظار داشت که حجم بارش‌های دو سال اخیر بتواند مشکلی را رفع کند.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان به بخش صنعت و خدمات سهمیه جدید آب تخصیص نخواهیم داد و آنها باید نیازهای خود را از بخش کشاورزی تأمین کنند و اگر صنعت جدیدی در کاشمر راه‌اندازی شود تخصیص آب جدید نخواهیم داشت و باید با ورود به بازار آب مستقیم نیاز خود را از بخش کشاورزی تأمین کنند.

رییس آب منطقه‌ای شهرستان کاشمر گفت: هم اکنون حجم متوسط برداشت آب از دشت کاشمر سالیانه حدود ۱۳۴ میلیون متر مکعب و متوسط کسری مخزن ۳۶ میلیون متر است و به خاطر برداشت‌های غیرمجاز در دشت کاشمر با فرونشست‌هایی مواجه هستیم.

حکمتی فر افزود: اگرچه عمق سطح آب زیرزمینی متوسط یک متر است اما در ارتفاعات این عمق به یک متر و ۸۰ سانتیمتر و سطح آب سفره‌های زیرزمینی در ارتفاعات به حدود ۱۸۰ متر و عمق چاه‌ها تا ۲۰۰ متر نیز رسیده است.

وی از وجود دو حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده در دشت خلیل‌آباد و ریوش خبر داد و گفت: با توجه به کمبود و بحران آب بیش از هر زمان دیگری به همکاری اصحاب رسانه نیاز داریم.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.