کرملین: پیمان آسمان های باز با خروج آمریکا قابلیتی ندارد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  کرملین: پیمان آسمان های باز با خروج آمریکا قابلیتی ندارد
0 Comments
کرملین: پیمان آسمان های باز با خروج آمریکا قابلیتی ندارد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، پسکوف امروز (یکشنبه) در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا اهمیت پیمان آسمان های باز برای روسیه، پس از خروج آمریکا از این پیمان، از دست می رود، اظهار داشت: این سند قابلیت اجرا شدن را از دست می دهد. 

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و وزارت امور خارجه این کشور روز یکشنبه بطور رسمی اعلام کردند که آمریکا دیگر عضو پیمان آسمان های باز نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز گفت که آمریکا با خروج از پیمان آسمان های باز، امنیت بیشتری خواهد داشت. 

 آمریکا از امروز رسما از پیمان «آسمان‌های باز» (OST) خارج می شود، معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد.  این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است

وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: ما به دنبال تضمین های محکم خواهیم بود که کشورهای باقیمانده در «پیمان آسمان‌های باز» به تعهدات خود عمل کنند، اولاً برای اطمینان از امکان مشاهده کل قلمروشان و دوم اینکه به دنبال انتقال موارد مشاهده شده در پروازها به کشورهای غیرعضو نیستند. 

«لئونید سلوتسکی» رئیس کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه در توییتی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز، در واقع بازی حساب شده است.  

وی افزود: روسیه در این شرایط باتوجه به منافع ملی خود اقدام می کند. متحدان آمریکا در ناتو باید تضمین های محکم به مسکو بدهند که اطلاعاتی را که در پروازهای بر فراز روسیه در چارچوب پیمان آسمان های باز بدست می آورند به واشنگتن تحویل ندهند. فقط بر این اساس، گام های بعدی ما برداشته خواهد شد. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.