کردستان ۴۹ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا دارد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  کردستان ۴۹ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا دارد
0 Comments
کردستان ۴۹ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا دارد

[ad_1]

محمدصدیق ثابتی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار با اشاره به رویکرد اصلی سیاست دولت در اجرای طرح بازآفرینی شهری اظهار داشت: تمام برنامه‌ای این طرح در قالب سند ملی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمند سازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در سال ۱۳۹۳ ابلاغ شده تا شاهد کاهش فقر شهری و ارتقای کیفیت زندگی و قابلیت زیست پذیری شهرها باشیم.

وی اضافه کرد: مجموع پروژه های تعریف شده در این اداره ۶۰ طرح با مبلغ قراردادی ۱۱۴ میلیارد تومان است که از مجموع پروژه‌های مذکور تاکنون ۱۱ پروژه تحویل موقت شده و ۴۹ پروژه دیگر فعال هستند و به تناسب اعتبار و برنامه تفضیلی مصوب عملیات اجرایی آنها پیگیری می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان افزود: منابع اعتباری پروژه ها عمدتا ملی و استانی است که در سال گذشته کل اعتبار تخصیص داده شده به پروژه ها جذب و حدود ۵۰ میلیارد تومان صورت وضعیت وصول و پرداخت شده است.

ثابتی یادآور شد: در حال حاضر ۱۴ فقره قرارداد مطالعاتی در رابطه با پروژه‌ها سهم استان با مشاوران برای تعریف پروژه‌های جدید که نقش بسیار مهمی در مرمت بافت‌های تاریخی، مدرسه سازی، ساماندهی معابر قدیمی و ساماندهی رودخانه‌های حاشیه شهرها دارد، منعقد شده و به تناسب اعتباری که به پروژه‌ها داده خواهد شد.

وی تاکید کرد: برای جذب اعتبار لازم برای ترمیم بافت‌های فرسوده شهری یک فقره قرارداد کارگزاری نیز منعقد و برابر ضوابط و مقررات متقاضی به بانک ها جهت دریافت وام معرفی می‌شوند.

سالانه ۲۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در کشور هزینه می‌شود که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، ۷۰ هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری‌ها و ۸۰ هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت هزینه می‌شود که اعتبار تمام طرح‌های اجرا شده در کردستان از محل منابع دولتی تأمین شده است.

هم‌اکنون ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور شامل ۱۹ میلیون نفر از ۵۶ میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناکارآمد زندگی می‌کنند و این میزان در استان کردستان حدود ۵۰ درصد از جمعیت یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفری است.

در سال ۹۰ و بر اساس مصوبه دولت دهم چند روستای بزرگ کردستان به شهر تبدیل شد که کارشناسان حوزه عمران شهری معتقدند این موضوع بدون مطالعه و کار کارشناسی صورت گرفت و تبعات بدی داشته و به گسترش پدیده حاشیه‌نشینی و روی‌آوری مردم به سمت حاشیه شهرها کمک شایانی کرده است.

نایسر، ننله و حسن‌آباد، تقتقان، فرجه در سنندج، شهرک امام خمینی (ره) و محله در قلعه، محله تازه‌آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است که در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می‌شوند.

در استان کردستان می‌توان از سنندج و مریوان به عنوان ۲ شهری که بیشترین میزان حاشیه‌نشینی را دارند، نام برد اگرچه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.