کرامت انسانی، رکن اصلی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  کرامت انسانی، رکن اصلی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است
0 Comments
کرامت انسانی، رکن اصلی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است

[ad_1]

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سیدمجید تفرشی اظهار داشت: کشورهایی که بانی جنگ‌های متعدد بوده اند، برای دستیابی به نسخ انسان دوستانه، متونی را به عنوان حقوق بشر تدارک دیدند تا خود را بانی حقوق بشر معرفی کنند؛  اما کشورهای جهان سوم که غالبا اسلامی هستند، در این زمینه تعلل داشته و منویات واقعی جهان اسلام را در آن اعلامیه جایابی نکردند.

وی مفاد اعلامیه را خوب ولی در اجرا دارای نقصان هایی دانست و افزود: این اعلامیه ادعا دارد انسان کسی است که به دنیا می آید اما اعلامیه حقوق بشر اسلامی انسان را آفریده خداوند دانسته که با دین گره خورده است.

تفرشی اعلامیه منسوب به قاهره را هم‌راستا با منویات اسلام دانست و گفت: این اعلامیه با آیه‌ای از قرآن کریم شروع می شود و کشورهای اسلامی مبنای کار را آیه وحی قرار داده و آخرت را در تمدن جهانی دخیل می داند.

وی ظلم ستیزی و امت اسلامی را مفاهیم دیده نشده در “حقوق بشر غربی” برشمرد و اضافه کرد: اعلامیه حقوق بشر اسلامی خانواده را اصل اساسی می داند درحالی که این مفاهیم در غرب از بین رفته است.  ازطرفی اعلامیه جهانی حقوق بشر در خصوص حقوق زنان و کودکان و مردم عادی سکوت اختیار کرده و تفکیکی را قائل نشده است.

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر ضمن انتقاد نسبت به حمله کشورهای غربی به این اعلامیه‌ والای بشری، گفت: پس از انتشار اعلامیه حقوق بشر غربی، جهان فقط ۲۰ روز جنگ را به خود ندید و بزرگترین زرادخانه‌ها و سلاح های کوچک و سبک منشأ غربی داشت.  از طرفی این اعلامیه میان زن و کودک و مردم تفکیک قائل نیست.

وی با طرح این سوال که چگونه می توان از حقوق بشر صیانت کرد و در عین حال بانی ایجاد سلاح های ضد بشری بود، خاطرنشان کرد: علی رغم ظاهر فریبنده این اعلامیه، هیچ کدام از مفاد آن رعایت نمی‌شود.

تفرشی با اشاره به اینکه مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر بر اساس انسان محوری(اومانیسم) تنظیم شده، افزود: فراموش نکنیم به عنوان مثال ایران در جنگ ۸ ساله هیچگاه از بمب های غیر متعارف علیه دشمن خود استفاده نکرد زیرا مبنا را حقوق بشر اسلامی قرار داد و می دانست باید به تعهدات اخلاقی پایبند باشد، در حالی که در طول جنگ های اول و دوم جهانی همواره شاهد اعمال سیاست Tit for Tat  یا سیاست تلافی جویانه و مقابله به مثل توسط دول اروپایی و غربی بوده ایم.

وی رفتار با اسرای عراقی را کاملا بر اساس موازین اسلامی توصیف کرد و ادامه داد: آن روزها مردم با شعار “موشک جواب موشک” بمباران شهرهای عراق را خواستار بودند ولی مقام معظم رهبری که در شورای دفاع، نماینده حضرت امام(ره) بودند، تاکید داشتند: «این بر خلاف قانون و اسلام است.»

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق‌ بشر  گفت: کشورهای غربی در چارچوب الفاظ زیبا هر چیزی را به جامعه بین المللی تحمیل می کنند. اما اعلامیه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسان در مقدمه و مفاد خود اصول مترقیانه اسلام و شریعت اسلامی را مبنا قرار داده و موکدا خواستار لحاظ جایگاه خداوند و خالق هستی به عنوان بخش غیرقابل اغماض و تفکیک ناپذیر با ارزش های حقوق بشری در میدان اقدام و عمل است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.