کاهش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی در مهاباد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  کاهش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی در مهاباد
0 Comments
کاهش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی در مهاباد

[ad_1]

سعید کریمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان تولید محصولات باغی از سطح هشت هزار و ۶۳۳ هکتار باغ بارور این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف خواهد شد.

وی ادامه داد: از بین میوه‌های تولیدشده بیشترین میزان با ۷۰ هزار تن مربوط به سیب و مابقی نیز شامل سایر میوه‌های هسته‌دار و بدون هسته است.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد با بیان اینکه بارش‌های نامناسب و سال آوری محصول سیب از مهم‌ترین علت کاهش تولید محصولات باغی است، اضافه کرد: ۴۰ درصد محصولات باغی این شهرستان به صورت تازه‌خوری مصرف و ۶۰ درصد آن نیز به شهرستان و استان‌های همجوار صادر می‌شود.

کریمی اظهار داشت: هم‌اکنون ۲۵ واحد سردخانه‌ با ظرفیت ذخیره ۱۲۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در مهاباد فعال است که علاوه بر ذخیره‌سازی محصولات تولیدی در این شهرستان، محصولات کشاورزی شهرهای همجوار را هم نگهداری می‌کند.

وی با شاره به اینکه مهاباد دارای ۶۰ بهره‌بردار باغی و تنها یک کارخانه صنایع تبدیلی است، اظهار داشت: این شهرستان با داشتن بیش از ۱۰ هزار هکتار باغ از ظرفیت و توانمندی خوبی برای احداث کارخانه‌های سورتینگ و بسته‌بندی محصول‌های باغی و سایر صنایع تبدیلی برخوردار است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است.

۶۲ هزار هکتار از مزارع مهاباد در سال زراعی جاری به کشت محصولات مختلف اختصاص یافته که ۵۲ هزار هکتار آن به صورت دیم و مابقی به صورت آبی کشت شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.