ژئوپارک اکباتان در انتظار تامین اعتبار

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ژئوپارک اکباتان در انتظار تامین اعتبار
0 Comments
ژئوپارک اکباتان در انتظار تامین اعتبار

[ad_1]

محمد بشیر یوسفی روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: مطالعه اولیه ژئوپارک توسط کارشناسان نظام مهندسی معدن انجام شده و برای اجرای عملیات پایش نیازمند دست‌کم ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

وی اضافه کرد: ۲ سال پیش با حضور جمعی از مسوولان استان هزینه های پیمایش زمین شناسی برآورد و به تصویب رسید اما از اختصاص آن هنوز خبری نیست.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن همدان گفت: یک گروه متشکل از مهندسان رشته زمین شناسی و معدن برای  پیمایش زمین شناسی تمام نقاط استان انتخاب شده اند تا ژئوسایتها را شناسایی کنند.

یوسفی با اشاره به علاقه مندی مسوولان استان برای ثبت ژئوپارک اکباتان تاکید کرد: شناسایی ژئوسایتها بخشی از مراحل نخستین و پیش نیاز تکمیل پرونده ژئوپارک اکباتان است که باید با شتاب بیشتری انجام شود.

به گفته وی کوه آذرین الوند با گسل ها، شکافها و پروراندن زیباترین کانی های جهان در دل خود مهمترین پدیده زمین شناختی همدان به حساب می آید که نظیر آن در کمتر جایی از ایران دیده می شود و وجود همین یک پدیده قوی ترین دلیل برای دفاع از ثبت ژئوپارک در استان همدان است.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن همدان افزود: پدیده های گنجنامه و کتیبه های گرانیتی آن و غار علیصدر به عنوان طولانی ترین غار آبی جهان، ظرفیت ژئوپارک اکباتان را در این خطه صد چندان می کند.

تیرماه ۱۳۹۷ ریس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران به استناد ویژگی های منحصر به فرد همدان، پیشنهاد ثبت ژئوپارک را در این منطقه مطرح کرد.

ژئوپارک محدوده ای با وسعت کافی و مرزهای مشخص، حاوی چندین پدیده بارز زمین شناسی، آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی است که قدرت نقش آفرینی در توسعه اقتصادی پیرامون خود را دارد.

این تعریفی است که یونسکو از ژئوپارک ارایه می دهد و هم اینک رویای رساندن رکورد ۱۲۷ ژئوپارک به عدد ۵۰۰ را در سر می پروراند؛ ایران نیز پا به پای کشورهای دیگر برای افزایش سهمیه خود در این شبکه جهانی گردشگری می کوشد.

ژئوپارک قشم به عنوان یک ژئوپارک جهانی تا سال ۲۰۲۰ به‌صورت رسمی زیرنظر یونسکو فعالیت می کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.