چین:آمریکا موفق به اختلاف افکنی بین پکن و مسکو نمی شود

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  چین:آمریکا موفق به اختلاف افکنی بین پکن و مسکو نمی شود
0 Comments
چین:آمریکا موفق به اختلاف افکنی بین پکن و مسکو نمی شود

[ad_1]

به گزارش ایرنا ، وی در گفت و گوی مطبوعاتی روزانه اش در پکن با انتقاد از اقدامات آمریکا برای ایجاد اختلاف بین چین و روسیه ، تاکید کرد که روابط پکن-مسکو پایدار و محکم و دربرابر چنین تلاش ها و مخاطراتی مقاوم است.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گویی  روز چهارشنبه اعلام کرد که آمریکا با بی توجهی به اصول دیپلماتیک، آشکار خواستار دریافت کمک از روسیه برای مقابله با چین شده است. چنین اقداماتی تحقیرآمیز و ننگ آور است. 

سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه چین کاملاً با موضع روسیه موافق است ، گفت : لاوروف بارها مخالفت خود را با تلاش برخی کشورها برای ایجاد اختلاف بین پکن و مسکو ابراز داشته و چنین تحریکاتی را مغایر با هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل دانسته و این اقدامات را به سختی سرزنش کرده است.

وی توضیح داد که واقعیات بار دیگر ثابت کرده است بر اساس رهنمودهای رهبران دو کشور ، مناسبات مشارکتی راهبردی جامع چین و روسیه به شکل پایدار و سالم و با ثبات حفظ شده و از مقاومت بالایی دربرابر تلاش های تفرقه افکنانه برخوردار است. 

لی جیان افزود : چین ضمن حراست از مناسبات سیاسی با روسیه به اقدامات مشترک با این کشور برای مقابله با هر تلاشی از این دست ادامه می دهد و برای پیشبرد روابط از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد. 

وی درباره تهدیدهای «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در یک برنامه رادیویی اخیر برای بستن همه موسسات و کلاس های آموزشگاهی کنفوسیوس در آمریکا گفت: موسسات کنفوسیوس به عنوان پلی برای کمک به مردم در سراسر جهان برای یادگیری زبان چینی ، درک چین و تقویت تبادلات مردمی و فرهنگی بین چین و سایر کشورها عمل می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد که موسسات کنفوسیوس در ایالات متحده بر اساس درخواست های داوطلبانه از دانشگاه های آن کشور تحت اصول احترام متقابل ، مشاوره های دوستانه ، برابری و منافع متقابل تأسیس می شوند. آنها دارای الگوهای مدیریتی و عملکردی باز و شفاف هستند و کاملاً از قوانین محلی و قوانین و مقررات مختلف دانشگاهها پیروی می کنند. این موسسات سهم بسزایی در ارتقای سطح تبادلات مردمی و فرهنگی بین چین و آمریکا داشته اند.

وی تاکید کرد که برخی از سیاستمداران آمریکایی مانند وزیر خارجه این کشور به دلیل تعصبات ایدئولوژیک و حصول منافع سیاسی ،با بی اعتبار کردن موسسات کنفوسیوس و دخالت در فعالیت های عادی آنها ، تعاملات فرهنگی و آموزشی و همکاری بین چین و ایالات متحده را عمداً خدشه دار کرده اند. اقدامی که افکار عمومی با آن مخالف است. 

جایو گفت: سیاستمداران آمریکایی باید ذهنیت جنگ سرد را کنار گذاشته و اشتباهاتشان را اصلاح کرده و از سیاسی کردن برنامه های مبادلاتی آموزشی خودداری ورزند و بیش از این مانع تبادلات فرهنگی و مردمی و تضعیف روابط دو کشور نشوند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.