پنج طرح منظومه روستایی در لرستان اجرا می‌شود

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  پنج طرح منظومه روستایی در لرستان اجرا می‌شود
0 Comments
پنج طرح منظومه روستایی در لرستان اجرا می‌شود

[ad_1]

ب‍ه گزارش ایرنا، طرح توسعه منظومه روستایی، طرحی است که به منظور توسعه یکپارچه، هماهنگ، فراگیر و پایدار سکونتگاههای روستایی از طریق انتظام فضایی منظومه در قالب شبکه های محلی و ناحیه ای و با تاکید بر روابط و پیوندهای روستایی- شهری تدوین شده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان لرستان مسعود رضایی در جلسه با مدیر کل سازمان فنی و حرفه ای لرستان افزود: هفت منظومه روستایی در کشور به صورت آزمایشی انجام می‌شود که طرح منظومه روستایی بخش ززوماهرو شهرستان الیگودرز یکی از این طرح‌های آزمایشی است.

وی با تاکید بر ضرورت محرومیت زدایی از روستاهای استان افزود: در طرح توسعه پایدار منظومه های روستایی، روستاها براساس شرایط اقلیمی ، موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌ها، به تفکیک منظومه‌هایی را تشکیل داده و هریک به قطب های فرهنگی ، کشاورزی صنعتی و اقتصادی تبدیل می شود.

طرح توسعه پایدار منظومه روستایی بر اساس بند ح ماده ۴۹۱ قانون برنامه پنجم توسعه و ماده ۷۲ و اسناد تفصیلی قانون برنامه ششم توسعه، در ذیل طرح آمایش استان و سایر طرح های فرادست تهیه می‌شود.

مدیرکل بنیادمسکن لرستان در ادامه با اشاره به اهمیت پویایی اقتصاد خانوارهای روستایی برآموزش و توانمندسازی روستاییان در راستای دستیابی به توسعه پایدار و استفاده بهینه ازمنابع کشور تاکید کرد. 

وی روستاییان را یکی از مهم‌ترین قطب های اقتصادی کشور دانست و افزود: آموزش نقشی بسیار اساسی در توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جوامع دارد و پیشرفت در روستاها نیز با توسعه مهارت‌آموزی میسر می‌شود.

رضایی صرف زیرساخت‌ها و خدمات زیربنایی در روستاها راجوابگوی نیازهای حال حاضرجوامع روستایی ندانست و افزود: ایجاد فرصت‌های مناسب شغلی، افزایش تولید و درآمد روستاییان، تقویت بنیه اقتصادی روستاها و کاهش بیکاری مستلزم آموزش و مهارت‌آموزی روستاییان است.

رضایی با تاکید برتنظیم تفاهمنامه مشترک با سازمان فنی و حرفه‌ای استان  در راستای آموزش کارآفرینان و متقاضیان گرایش های شغلی در بخش ززو ماهرو شهرستان الیگودرز و نیروهای اجرایی شاغل در حوزه مسکن روستایی عنوان کرد و افزود:آموزش های فنی و حرفه‌ای با توانمندسازی روستاییان زمینه ساز گسترش عدالت اجتماعی ،تحقق توسعه  پایدارو پیشرفت اقتصادی،بهبود وضعیت اشتغال،جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان وافزایش نشاط و اصلاح سبک زندگی و افزایش نرخ بهره بری در زندگی جوامع روستایی خواهد بود. 

محمدرضا آذرخش مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای لرستان نیز در این جلسه  توسعه روستایی را فرآیندی همه جانبه و پایداردانسته و افزود: یکی از ضرورت‌های دستیابی به توسعه پایدار در مناطق روستایی، توانمندسازی جوامع روستایی است و اولین راهبرد عمده درتدوین، طراحی واجرای برنامه‌های توانمندسازی روستاییان آموزش بوده و در این راستا با تمام امکانات و ظرفیت‌های موجود همکاری لازم را خواهیم داشت.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.