پروژه احداث خط دوم اصلی گاز استان اردبیل اجرا می‌شود

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  پروژه احداث خط دوم اصلی گاز استان اردبیل اجرا می‌شود
0 Comments
پروژه احداث خط دوم اصلی گاز استان اردبیل اجرا می‌شود

[ad_1]

سردار اسماعیلی روز شنبه در نشست با فرماندار خلخال با بیان اینکه مطالعات این پروژه پایان یافته و مجوز آغاز آن از سوی شرکت گاز صادر شده ، افزود: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از فاز اول این خط جدید از که منطقه سرچم تا شهرستان کوثر ایجاد می‌شود علاوه بر اتصال خطوط انتقال گاز شهرستان کوثر به عنوان نخستین منطقه اتصال در استان اردبیل به این خط جدید با اتصال آن به خط ۲۰ اینچی شهرستان خلخال گاز این منطقه تقویت و درصد پایداری گاز در روزهای سرد و برفی سال بمراتب افزایش خواهد یافت.

او با اشاره به محدودیت اعتباری در شرکت گاز و مشکل تامین اعتبارات پروژه‌های آغاز شده از سال‌های گذشته با توجه به افزایش تجهیزات گازرسانی در بازار گفت: سیاست جدید شرکت ملی گاز کشور پرهیز از آغاز پروژه‌های گازرسانی جدید در شهرستان‌های با شاخص بهره‌مندی بیش از ۹۵ درصد از گاز طبیعی بوده و بر این اساس شرکت گاز استان اردبیل پروژه جدیدی را در بیشتر شهرستان‌های استان که شاخص آنها بالای ۹۵ درصد است، اجرا نخواهد کرد.

اسماعیلی اظهارداشت: کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه خلخال موجب افزایش هزینه‌های اجرای طرح‌های گازرسانی و کندی اجرای این طرح‌ها شده طوری‌که هزینه تمام شده برای گازرسانی به ۶ روستای خلخال با اجرای طرح گازرسانی به ۳۰ روستای شمال استان اردبیل برابری می‌کند.

او با اشاره به اینکه سرانه گازرسانی به روستاها در مناطق شمالی استان ۱۰۰ میلیون ریال و در مناطق جنوبی نیز ۳۰۰ میلیون ریال است، افزود: سرانه گازرسانی به  تعدادی از روستاهای باقیمانده فاقد گاز طبیعی خلخال از ۶۰۰ میلیون ریال تا یک میلیارد ریال برآورد می‌شود. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۱ درصد جمعیت روستایی خلخال از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، اظهارداشت: با تکمیل و بهره‌برداری از ۲ طرح و پروژه گازرسانی روستایی در این منطقه این شاخص به ۹۶ درصد تا سال آینده می‌رسد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل افزود: تاکنون بیش از ۳۱ هزار مشترک گاز شامل خانوار شهری و روستایی این منطقه شامل ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۱ درصد جمعیت روستایی  و همچنین ۱۱۰ واحد صنعتی بزرگ و کوچک این شهرستان از گاز استفاده می‌کنند.
وی اظهارداشت: با تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های گازرسانی روستایی به روستاهای دورافتاده و واقع در مناطق صعب‌العبور این شهرستان ، شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی از گاز طبیعی ۹۶ درصد در سال آینده افزایش خواهد یافت.
اسماعیلی  افزود: ۴۸ درصد از طرح‌های گازرسانی اجرا شده در این شهرستان شامل گازرسانی به ۵۸ روستای خلخال از نیمه دوم آبان سال ۹۲ تا به امروز اجرا شده و در این مدت شرکت گاز استان برای اجرای پروژه های گازرسانی به مناطق روستایی بیش از سه برابر هزینه گازرسانی به مناطق شمال و مرکز استان هزینه کرده است.
 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *