پاکستان خواستار توجه نهادهای بین‌المللی به وضعیت زنان در کشمیر شد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  پاکستان خواستار توجه نهادهای بین‌المللی به وضعیت زنان در کشمیر شد
0 Comments
پاکستان خواستار توجه نهادهای بین‌المللی به وضعیت زنان در کشمیر شد

[ad_1]

وزارت امورخارجه پاکستان امروز (جمعه) به مناسبت گرامیداشت روز جهانی مقابله با خشونت جنسی علیه زنان در جنگ، با صدور بیانیه‌ای خواستار توجه جامعه بین‌الملل به وضعیت کشمیر (تحت کنترل هند) و مشکلات پیش روی جامعه زنان این منطقه شد. 

در این بیانیه آنچه تشدید خشونت‌های نیروهای امنیتی در کشمیر علیه زنان خوانده شد، مورد انتقاد گرفته و آمده است: طی سه دهه گذشته بیش از ۱۱ هزار زن قربانی تجاوز جنسی و هتک حرمت گروهی شده‌اند. 

وزارت امورخارجه پاکستان ضمن ابراز همبستگی با زنان کشمیر و خانواده‌های آنان، از نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل، سازمان عفو بین‌الملل، شورای حقوق بشر و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور خشونت علیه زنان در جنگ خواست تا سازوکارهای موثری برای مقابله با این معضل به اجرا بگذارند. 

دولت پاکستان با انتقاد از محدودیت‌های شدید در کشمیر، اعمال قانون اختیارات ویژه نیروهای مسلح (AFSPA) از سوی دولت هند در این منطقه، خواستار اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل برای حل مسالمت آمیز مناقشه کشمیر در راستای حل مشکلات غیرنظامیان از جمله جامعه زنان شد. 

امسال بیش از ۵۰ مورد درگیری در کشمیر تحت کنترل هند اتفاق افتاده است که بر اثر آن‌ها ۹۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. 

افزایش درگیری‌ها در کشمیر در حالی اتفاق می‌افتد که این منطقه برای مقابله با ویروس کرونا، در قرنطینه کامل قرار گرفته و مردم محلی اجازه خروج از خانه‌های خود را ندارند. 

اما قرنطینه برای مردم کشمیر امری تازه نیست. آن‌ها بیش از شش ماه است که به دلیل وضع محدودیت‌ها از سوی دولت هند اجازه خروج از خانه‌های خود را ندارند.

کشمیر تنها منطقه تحت اداره هند با اکثریت مسلمان است و درگیری میان معترضان و گروه‌های مسلح با نیروهای امنیتی از سال ۱۹۸۹ میلادی بیش از ۸۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

سازمان ملل برای حمایت از زنان و دخترانی که در مناطق جنگی قربانی خشونت جنسی می‌شوند، ۱۹ ژوئن برابر با (۳۰ خردادماه) را روز جهانی «مبارزه با خشونت جنسی در مناقشات» نامگذاری کرده و امسال یادزدهمین سالگرد این روز است. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در یک قرن گذشته میلیون‌ها نفر در دنیا جان خود را در جنگ‌های مختلف از دست داده است اما در بررسی‌ها در می‌یابیم با وجود اینکه در میانه این درگیری‌ها، زنان و مردان تجربه و آسیب‌های روحی مشابهی را پشت سر می‌گذارند و به اجبار خانه و محل زندگی را ترک می‌کنند یا زخمی می‌شوند، ولی نوع مردن آنان متفاوت است. 

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت ۱۹ ژوئن روز بین‌المللی امحای خشونت جنسی در درگیری گفت: خشونت جنسی در درگیری یک عمل شنیع است که علیه زنان و دختران انجام می‌شود اما بر مردان و پسران نیز تاثیر دارد. 

وی افزود: امروز شیوع ویروس کووید-۱۹ در جهان به ویژه در مناطق که تحت تاثیر درگیری‌های مسلحانه قرار دارد به چالش بزرگتری برای بازماندگان خشونت علیه زنان تبدیل شده است بنابراین باید عهدم کنیم که به وقوع این جنایات پایان داده و عاملان آن را پاسخگو کنیم. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.