وزیر خارجه اتریش: درگیری قره‌باغ پیامد جانبی کرونا است

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  وزیر خارجه اتریش: درگیری قره‌باغ پیامد جانبی کرونا است
0 Comments
وزیر خارجه اتریش: درگیری قره‌باغ پیامد جانبی کرونا است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، با به نتیجه رسیدن مذاکرات وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مسکو پایتخت روسیه دو طرف توافق کردند تا از ظهر امروز (شنبه) در منطقه مورد مناقشه قره باغ آتش‌بس برقرار شود. در همین رابطه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که این آتش‌بس با اهداف بشردوستانه انجام می‌شود و در جریان آن با هماهنگی سازمان صلیب سرخ جهانی امکان مبادله اسرای جنگی و انتقال اجساد کشته‌شدگان فراهم خواهد شد.

نشریه «دی کرونن اتریش» امروز(شنبه) گزارش داد وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای رایزنی در خصوص مسائل مهم منطقه ای از جمله آخرین تحولات درگیری در قره باغ و بلاروس در لوکزامبورگ دیدار می کنند.

«الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش از حزب مردم این کشور (ÖVP) که نماینده اتریش در نشست وزیران خارجه خواهد بود، درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان را پیامد جانبی همه گیری کرونا در جهان توصیف کرد.

وی بر اهمیت تماس مستقیم بین دیپلمات ها تأکید کرد و گفت: اگر دو طرف می توانستند طی چند ماه گذشته در یک کنفرانس بین المللی رودررو نشسته و صحبت کنند، این درگیری احتمالاً رخ نمی داد. ‘

شالنبرگ با اشاره به این که در سال گذشته، تنش ها بین دو کشور همسایه افزایش یافته بود یادآور شد: تحولات جاری در اطراف منطقه قره باغ کوهستانی به وضوح نشان می دهد که ما هرگز نباید از درگیری های ظاهراً سرد چشم پوشی کنیم.

در همین حال «سباستین کورتز» صدراعظم اتریش روز پنجشنبه پیشنهاد خود را برای میزبانی دور دیگری از گفت وگوها بین دو طرف درگیر تکرار کرد. پیش از این «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، توافق بر سر آتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرده است. در مذاکرات مسکو همچنین دو طرف توافق کرده اند تا با میانجیگری سازمان امنیت و همکاری اروپا و گروه مینسک، متشکل از آمریکا، روسیه و فرانسه برای «حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه» گام بردارند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.