ورود به آمریکا ممنوع، این بار برای شهروندان آمریکایی!

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ورود به آمریکا ممنوع، این بار برای شهروندان آمریکایی!
0 Comments
ورود به آمریکا ممنوع، این بار برای شهروندان آمریکایی!

[ad_1]

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، یک مقام ارشد آمریکایی با اعلام این خبر به رویترز گفت: پیش نویس مقرراتی که هنوز نهایی نشده و ممکن است تغییراتی در آن داده شود، به دولت اختیار جلوگیری از ورود افرادی را به کشور می دهد که با دلیل و منطق ابتلایشان به کووید–۱۹ یا بیماری های دیگر ثابت شده باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از زمان شیوع کرونا در این کشور، محدودیت های مهاجرتی وضع کرده است و با تعلیق مهاجرت های قانونی، به مقام های مرزی آمریکا اجازه داده است مهاجرانی را که بدون سپری کردن روال حقوقی استاندارد در مرز گرفتار می شوند، از این کشور اخراج کنند.

رویترز چندی پیش گزارش داد که مقام های دولت آمریکا نگرانند که شهروندان آمریکایی – مکزیکی در صورت شدت یافتن شیوع کرونا در مکزیک، به آمریکا فرار کنند و بیمارستان های ایالات متحده را در فشار بیشتری قرار دهند.

مقام ارشد آمریکایی در عین حال گفت، پیش نویس مقرراتی که در دست بررسی است، باید از طرف مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا صادر شود، مرکزی که نقشی مهم در پاسخگویی به این بیماری همه گیر ایفا می کند.

مقام مزبور یادآور شد که انتظار نمی رود دولت ترامپ، در هفته جاری در مورد این پیشنهاد اقدامی کند، اگرچه ممکن است تغییراتی در جدول زمانی مربوط به آن داده شود.

آمریکا در هر دو مورد ابتلا به کووید–۱۹ و مرگ ناشی از آن، پیشگام دیگر کشورهاست، به طوری که بیش از پنج میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا شده و بیش از ۱۶۲ هزار نفر بر اثر ابتلا به آن در این کشور جان باخته اند.

در همین حال، ممانعت از ورود شهروندان آمریکایی به آمریکا، مغایر با قانون اساسی این کشور است.
اما دولت ترامپ به بهانه کرونا، موانع مرزی را یکی پس از دیگری گسترانده درحالی که از تحت کنترل درآوردن کرونا به شدت ناکام مانده است.

این محدودیت ها چندی پیش دامان دانشجویان خارجی را نیز گرفت به طوری که مقام های مهاجرتی فدرال آمریکا اعلام کردند دانشجویان خارجی در صورت برگزاری کلاس‌های درس به صورت مجازی، مجبور به خروج از آمریکا می شوند؛ تصمیمی که به ویژه در شرایط سخت شیوع کرونا و محدودیت های فراوان ناشی از آن، موجب سردرگمی و نگرانی این دانشجویان شده است.

 این دستور، آینده دانشجویان را همزمان با مشکلات و محدودیت های ناشی از همه گیری کووید-۱۹ با آینده ای نامعلوم مواجه کرده است.

در واقع، دولت آمریکا هر از گاهی بهانه ای برای تحت فشار قرار دادن اتباع خارجی مقیم این کشور می تراشد تا آنها را وادار به خروج از آمریکا کند و این بار شیوع کرونا را دستاویز قرار داده تا از آن به عنوان اهرمی برای بیرون راندن صدها هزار دانشجوی خارجی استفاده کند، بدون اینکه به فکر عواقب ناگوار این اقدام برای دانشجویان و سرنوشت آنها باشد.

طبق دستور دولت ترامپ مبنی بر اخراج دانشجویان خارجی در صورت ثبت نام در دوره‌های آنلاین، احتمالا دانشگاه‌ها مجبور به برگزاری کلاس‌های حضوری بدون در نظر گرفتن خطر گسترش ویروس کرونا خواهند شد.

طبق آماری که روزنامه آمریکایی واشنگتن پست ارائه داد، تعداد دانشجویان بین المللی در آمریکا بین سال تحصیلی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی دو درصد کاهش داشته و این قبل از همه گیری کووید-۱۹ بوده است.

این کاهش به قبل از همه گیری کووید-۱۹ مربوط می شود که منجر به بسته شدن مرزها و تعطیلی سفرهای هوایی بین المللی شد.

اکنون کاهش تعداد دانشجویان خارجی با شیب تندتری نه تنها به خاطر کووید-۱۹ بلکه به دلیل اقدامات دولت ترامپ برای محدود کردن امکان تحصیل دانشجویان خارجی در آمریکا پیش می رود. دولت آمریکا محدودیت هایی را برای روادید دانشجویان چینی که اکثریت را در بین دانشجویان خارجی در آمریکا تشکیل می دهند، اعمال کرده و درصدد کاهش یا حذف برنامه های مطالعات شغلی برای دانشجویان خارجی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *