همه کودکان کم شنوا می‌توانند بدون معلولیت شنوایی به بزرگسالی برسند

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  همه کودکان کم شنوا می‌توانند بدون معلولیت شنوایی به بزرگسالی برسند
0 Comments
همه کودکان کم شنوا می‌توانند بدون معلولیت شنوایی به بزرگسالی  برسند

[ad_1]

به گزارش روز یک شنبه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،دکتر گیتا موللی  تاکید کرد که اگر از بدو تولد، همه کودکان کم شنوا شناسایی شوند، برایشان سمعک تجویز شود و توسط یک گروه از متخصصان تحت آموزش های مناسب -که اصطلاحا “مداخله زودهنگام خانواده محور” نامیده می شود- قرار بگیرند، کودک کم شنوا  عملکردی عینا همسالان شنوای خود خواهد داشت،می تواند رشد طبیعی داشته و بمانند همسالان شنوای خود، زبان آموزی داشته و خواندن و نوشتن بیاموزد.

 وی همچنین تصریح کرد: اصول 10 گانه مداخله زودهنگام برای کودکان کشورمان بومی سازی شده تا با سبک زندگی و فرهنگ ما ایرانیان همخوانی داشته باشد. بروشورهای آموزشی مرتبط با این اصول10 گانه به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان (هفته اول مهرماه) در کانال مربوط به پویش ملی « آگاه سازی جامعه نسبت به کم شنوایی و ناشنوایی »، که در فضای مجازی راه اندازی شده، قابل مشاهده است.

موللی با اشاره به اینکه کم شنوایی و ناشنوایی، شایع ترین اختلال مادرزادی است، افزود:  طی سه سال گذشته، با فعالیت پویش ملی « آگاه سازی جامعه نسبت به نقش تشخیص و مداخله زودهنگام  کم شنوایی و ناشنوایی » که همزمان با هفته جهانی ناشنوایان و به همت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و انجمن پروانه ها (والدین کودکان کم شنوا و ناشنوا) برگزار شده، اطلاع رسانی هرچه بیشتر به مردم و خانواده ها برای پیشگیری از تولد نوزادان با کم شنوایی و ناشنوایی و لزوم تشخیص و مداخله زودهنگام برای بهبود کیفیت زندگی این کودکان، هدف گذاری شده است.

   این استاد و محقق دانشگاه با اشاره به اینکه حدود 50 درصد کم شنوایی ها قابل پیشگیری است، تاکید کرد: یکی از مهمترین عوامل کم شنوایی در همه کشورها، ازدواج های فامیلی است. بطوری که 60 تا 70 درصد کودکان کم شنوا حاصل ازدواج های فامیلی هستند ، حتی اگر فرد کم شنوایی در آن خانواده و یا فامیل وجود نداشته باشد، ژن منتقل شده، سبب تولد نوزاد کم شنوا می شود، درصورتی که اگر آگاه سازی در جامعه گسترش یابد، خانواده ها از مشاوره های پیش از بارداری استفاده می کنند و با اقدامات پیشگیرانه،  از تولد نوزاد مبتلا به کم شنوایی یا ناشنوایی جلوگیری خواهند کرد.

وی به بیماری های ژنتیکی، سندرمی و حوادث، بعنوان دیگر عوامل کم شنوایی اشاره کرد و افزود: آنچه که در کم شنوایی بسیار حائز اهمیت است، نقش اقدامات پیشگیرانه و همچنین ” تشخیص و مداخلات زودهنگام در بدو تولد ” است که بسیار ساده می باشد، و  در عین حال، در سرنوشت و آینده تحصیلی و فعالیت اجتماعی کودک بسیار تاثیرگذار است.  

لینک مربوط به بروشورها و کانال پویش ملی آگاه سازی جامعه در سایت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به آدرس http://uswr.ac.ir در دسترس است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.