نهاوندیان: روابط اقتصادی تهران – تاشکند سرعتی مضاعف گرفت

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  نهاوندیان: روابط اقتصادی تهران – تاشکند سرعتی مضاعف گرفت
0 Comments
نهاوندیان: روابط اقتصادی تهران – تاشکند سرعتی مضاعف گرفت

[ad_1]

به گزارش شنبه شب ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان امروز در گفت‌ وگوی ویدئوکنفرانسی با سردار عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان با بیان اینکه پس از ملاقات روسای جمهور دو کشور، تحول مثبت و سازنده ای در روابط دوجانبه بوجود آمده است، اظهارداشت: تهران و تاشکند علاوه بر همسایگی از سرمایه عظیم تاریخی و مشترکات فرهنگی و دینی برخوردارند و استفاده از این ظرفیت‌ها می‌تواند مناسبات‌ و همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه اقتصادی را هر چه بیشتر در راستای منافع دو ملت تقویت کند.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر کاهش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در ماههای اخیر خاطرنشان کرد: راههای متنوعی برای عبور از موانع موجود، وجود دارد که با فعال کردن این گزینه ها می توان کاستی ها را جبران کرد.

نهاوندیان همچنین با اشاره به تجربیات و توانمندی‌های متخصصین ایرانی در عرصه‌های فنی و مهندسی، گفت: تهران آمادگی دارد تجربیات خود را در این زمینه ها در اختیار طرف ازبکستانی قرار دهد و دو طرف با حمایت از فعالیت اتاق مشترک بازرگانی  و فعالان بخش خصوصی دو کشور می توانیم در مسیر توسعه روابط تهران – تاشکند شتاب ایجاد کنیم.

عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از شرکای مهم و برجسته جمهوری ازبکستان است، گفت: مصمم هستیم همکاری‌های دو کشور را در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه بازرگانی و اقتصادی هر چه بیشتر توسعه دهیم و چشم‌انداز روشنی برای توسعه بخش حمل و نقل بین دو کشور ترسیم کنیم.

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان، افزود: معتقدیم نزدیکی جغرافیایی و اشتراکات معنوی فرصت مناسبی است که با بهره‌برداری از آن می‌توان سطح مناسبات اقتصادی بین دو کشور را چندین برابر وضعیت کنونی افزایش دهیم.

عمر زاق اف با ابزار خرسندی از فعالیت شرکت‌های ایرانی در ازبکستان، گفت: تاشکند از حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فنی- مهندسی ایران در پروژه‌های اقتصادی و عمرانی استقبال و از فعالیت آنها حمایت می‌کند و علاقمند است همکاری های علمی و فنی بین دو کشور گسترش یابد.

در این جلسه، طرفین توافق کردند که مذاکرات کارشناسی برای تجدید موافقتنامه تجارت ترجیحی در این هفته آغاز شود و کمیسیون مشترک دوجانبه در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ در تهران برگزار شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *