نخست وزیر کانادا برخورد پلیس با رییس بومیان را شوکه‌ کننده خواند

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  نخست وزیر کانادا برخورد پلیس با رییس بومیان را شوکه‌ کننده خواند
0 Comments
نخست وزیر کانادا برخورد پلیس با رییس بومیان را شوکه‌ کننده خواند

[ad_1]

به نوشته روز شنبه روزنامه گاردین، آدام رئیس قبیله بومی «آتاباسکا چیپوین» کانادا است که هفته گذشته اعلام کرد پلیس این کشور وی را کتک زده است.

در ویدئوی منتشر شده، آدام که از رفتار پلیس درمانده شده است، آنها را به آزار خانواده‌اش پس از جلوگیری از خروج خودرو وی از پارکینگ به دلیل پلاک تاریخ گذشته متهم می‌کند.

پلیس کانادا خودروی آدام را پیشتر توقیف کرده بود و بعدا به وی بازگرداند.

این ویدئو همچنین نحوه کتک خوردن آدام از دست پلیس کانادا و برخورد با همسر وی را نشان می‌دهد.

در همین حال، ترودو با اشاره به ویدئو بازداشت آدام، این اتفاق را به طور جدی زیر سوال برد.

بومیان در کانادا از دیگر رفتارهای پلیس این کشور نیز خشمگین هستند. ترودو گفته است که پلیس کانادا باید به دوربین بدنی مجهز باشد.

درپی قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست این کشور، اعتراض‌های گسترده‌ای سراسر آمریکا و جهان را فرا گرفت. فلوید براثر شدت فشار وارده در بیمارستانی در آمریکا جان باخت.

معترضان در شهرهای کانادا نیز خواستار اصلاحات در پلیس آمریکا و پایان تبعیض‌نژادی سیستماتیک شدند. «فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر امورخارجه­ کانادا از بهت و وحشت مردم این کشور از انتشار تصاویر بازداشت فلوید در حالی که زانوی پلیس آمریکا بر گردن او قرار داشت، خبر داد و تصریح کرد: در کانادا نیز به رغم شهرت آن در برخورداری از چندین فرهنگ و مزیت تلقی شدن این تنوع فرهنگی، نژادپرستی سیستماتیک وجود دارد.

وی افزود: نژادپرستی نظام‌مند در کانادا، پیام تاسف باری است که باید ما را علاوه بر انتقاد، به واکنش عملی در برابر آن وادار کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *