نبرد ایران در دو جبهه کرونا و تحریم از نگاه رسانه اسپانیایی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  نبرد ایران در دو جبهه کرونا و تحریم از نگاه رسانه اسپانیایی
0 Comments
نبرد ایران در  دو جبهه کرونا و تحریم از نگاه رسانه اسپانیایی

[ad_1]

نشریه اسپانیایی ال موندو در گزارش روز شنبه به موضوع گسترش ویروس کرونا در ایران پرداخت و نوشت: ایران به عنوان یکی از نخستین کشورهایی که پس از چین با شیوع کووید-۱۹ مواجه شد، اکنون و به دنبال از سرگیری فعالیت‌ها در حالی با افزایش دوباره آمار ابتلا و موج دوم بیماری روبرو شده که تحریم‌های آمریکا، به مثابه سنگ اندازی در مسیر تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی است.

در ادامه گزارش با اشاره به درخواست ایران از صندوق بین الملل پول برای دریافت تسهیلات مالی آمده است: دولت جمهوری اسلامی در حالی به مبارزه با شیوع ویروس کرونا در کشور برخاسته است که فشارهای آمریکا هرگونه نقل و انتقال پول از کانال های معمول را مسدود کرده است؛ نمونه بارز این محدودیت‌ها، بلوکه کردن پنج میلیارد دلاری‌ست که ایران برای کاهش خسارت‌های اقتصادی ناشی از بحران کرونا از صندوق بین المللی پول درخواست کرده است.

رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اواسط اسفندماه اعلام کرد که برای مقابله با ویروس کرونا طی نامه‌ای به رییس صندوق بین المللی پول خواستار استفاده از حق ایران برای بهره‌مندی از ۵ میلیارد دلار تسهیلات سریع از آن صندوق شده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوزدهم فروردین در این باره گفت که ایالات متحده موضع خود را برای صندوق بین‌المللی پول و جهان روشن کرده و مخالفت خود را با تخصیص هرگونه وامی به ایران اعلام کرده است.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت نیز در نشست خبری ۲۴ تیر در انتقاد از تعلل مدیریت صندوق بین المللی پول، گفت: به نظر می‌رسد آمریکا در این زمینه نقش آفرینی می‌کند. اما اهمیت مبارزه با کرونا به اندازه‌ای است که هرگونه کارشکنی مدیریت صندوق و آمریکا در حقیقت یک عمل آشکار غیرانسانی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این وام را برای اقلام دارویی درمانی نیاز داریم، گفت: فشار آمریکا نوع جنایت علیه بشریت هم است و امیدوار هستیم صندوق بین‌المللی پول شائبه برخورد سیاسی با این مسئله انسان دوستانه را از بین برده و هرچه سریعتر مراحل پرداخت آن را فراهم کند.  

ایران در حالی در مسیر مقابله با کووید-۱۹ گام نهاده است که تحریم‌های یکجانبه آمریکا حتی در این دوران بی سابقه نیز به قوت خود باقی مانده است تا جایی که هیچ رسانه خارجی بدون اشاره به اقدامات خصمانه واشنگتن به بازتاب شرایط کرونایی ایران نمی پردازد؛ نبرد در دو جبهه کرونا و تحریم، زبان رسانه‌ها را به نکوهش آمریکا و تحسین ایران گشوده است.  

با نگاهی به رسانه‌های مختلف عبارت‌هایی از این قبیل مکرر به چشم می خورد: جمهوری اسلامی در حالی در نبرد با کرونا به موفقیت دست یافته است که با تحریم‌های یکجانبه و غیر انسانی ایالات متحده در بخش بهداشت مواجه است؛ آمریکا در بحبوحه بحران کرونا، تحریم‌های جدیدی را بر ایران تحمیل کرده است؛ اعمال تحریم‌ها به خودی خود آسیب زننده است و در زمان کنونی ناشی از گسترش بیماری، تحریم‌های آمریکا علیه ایران رفتاری غیراخلاقی و ناقض حقوق بشر است؛ تحریم‌های کاخ سفید، ایران را در مسیر خودکفایی در تولید آزمایش‌های تشخیص سریع بیماری و دستیابی به داروهای موثر قرار داد

بر اساس آخرین اطلاعات وزارت بهداشت، ایران با بیش از ۲۸۶ هزار مورد ابتلا، بعد از انگلیس در جایگاه یازدهمین کشور درگیر به ویروس کرونا قرار دارد؛ همچنین تاکنون شمار جانباختگان به بیش از ۱۵ هزار نفر رسیده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.