مرز شلمچه با اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی آماده مبادلات تجاری ‌است

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  مرز شلمچه با اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی آماده مبادلات تجاری ‌است
0 Comments
مرز شلمچه با اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی آماده مبادلات تجاری ‌است

[ad_1]

سیدمصطفی موسوی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در طول سه ماه گذشته اتاق‌های بازرگانی ایران و خرمشهر و همچنین سازمان منطقه آزاد اروند پیگیر بازگشایی مرز تجاری شلمچه بودند که در این راستا طرف عراقی اجرای پروتکل‌های بهداشتی را برای بازگشایی مرز مورد تاکید قرار دادند.

وی با اشاره به مهیا شدن تجهیزات و موارد لازم برای از سرگیری صادرات کالا به عراق از مرز شلمچه ادامه داد: دستگاه‌های دولتی ، نهادها و شرکت‌های بخش خصوصی مستقر در محدوده تجاری مرز شلمچه ملزم به رعایت پروتکل‌های لازم برای جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر بیماری کرونا در منطقه و بازگشایی هر چه سریع‌تر مرز تجاری شلمچه و جلوگیری از انسداد مجدد آن هستند.

نائب رئیس اتاق خرمشهر افزود: به منظور جلوگیری از اخراج نیروهایی که در شرکت‌های لجستیکی مشغول به کار هستند اقدامات پیشگیرانه در سطح منطقه انجام شده است.

رییس مرکز بهداشت خرمشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر ایجاد زیرساخت مناسب برای از سرگیری صادرات کالا در مرزشلمچه تاکید کرد.

پرویز میرزایی با اشاره به تردد روزانه بیش از ۵۰۰ نفر در قالب مشاغل مختلف در پایانه مرزی شلمچه و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی اظهار داشت: شرایط بارگیری ، ترانزیت کالا و تردد افراد در گذرگاه مرزی شلمچه به صورت روزانه پایش

می شود. 

مرز تجاری شلمچه در پی شیوع کرونا از ۱۷ اسفندماه پارسال از سوی طرف عراقی به روی کالاهای صادراتی بسته شد.

در سال گذشته یک میلیارد دلار کالای تولیدی سرزمین اصلی و ۲۲۰ میلیون دلار کالای تولید منطقه آزاد اروند شامل مواد شیمیایی، شیلات و فولاد از طریق منطقه آزاد اروند به عراق صادر شد.

پیش از شیوع کرونا روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه کامیون حامل کالا از مرز شلمچه به عراق صادر می ‌شد.

مرز بین المللی شلمچه در فاصله ۱۵ کیلومتری خرمشهر و ۲۰ کیلومتری بصره عراق مهم ترین گذرگاه مرزی استان خوزستان برای مبادلات تجاری همچنین تردد زائران اربعین حسینی است.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) است که در محل تلاقی ۲ رودخانه اروند و کارون واقع است. 

این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت‌های مناسب نظیر حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *