مراکز درمانی قم نتایج آزمایش‌های کرونا را به‌سرعت اعلام کنند

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  مراکز درمانی قم نتایج آزمایش‌های کرونا را به‌سرعت اعلام کنند
0 Comments
مراکز درمانی قم نتایج آزمایش‌های کرونا را به‌سرعت اعلام کنند

[ad_1]

بیژن سلیمان پور روز شنبه پس از پایان جلسه ستاد ملی کرونا که به‌صورت ویدیو کنفرانس در آن شرکت کرده بود، در گفت‌وگویی اظهار داشت: تصورهایی که کارشناسان، متخصصان و مدیران بخش‌های مختلف بهداشت و درمان از بیماری کرونا داشتند، این بود که با وضعیت نسبی مطلوبی که از فروردین‌ماه به بعد پیدا کردیم با کاهش آمار این بیماری مواجه شویم و از مرحله مدیریت به مهار آن برسیم.

وی اذعان داشت: ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاد و دلیل اصلی آن نیز پیچیدگی ویروس کرونا و همچنین عادی شدن شرایط و فاصله گرفتن از الزام‌ها و پروتکل‌های بهداشتی بود.

معاون استاندار قم بابیان اینکه متاسفانه در هفته‌های گذشته شاهد افزایش آمار کرونا در برخی مناطق کشور ازجمله قم بودیم، افزود: این موضوع حکایت از آن دارد که اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنیم، آمار این بیماری می‌تواند روز به روز افزایش پیدا کند و ما را به شرایط قبلی برگرداند.

سلیمان پور گفت: بر اساس دستورالعمل جلسه امروز ستاد ملی کرونا تصمیم‌هایی که در جلسه ستادهای ملی و استانی گرفته می‌شود، باید سختگیرانه به دستگاه‌ها ابلاغ و به آگاهی مردم نیز رسانده شود.

معاون استاندار قم اجباری بودن استفاده از ماسک در اماکن سرپوشیده و وسایل نقلیه عمومی از نیمه تیرماه را موردتوجه قرار داد و گفت: در این جلسه همچنین برای ضمانت اجرای این طرح مقرر شد، هر فردی که از ماسک استفاده نکند از دریافت خدمات محروم شود.

سلیمان پور بابیان اینکه بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا از تاریخ فوق افراد مختلف اعم از ارباب‌رجوع و کارکنان بدون ماسک امکان ورود به دستگاه‌های دولتی را ندارند، گفت: بخش اعظمی از فعالیت‌ها هم باید از طریق فضای مجازی و دولت الکترونیک دنبال شود و دستگاه‌ها نیز وظیفه‌دارند، زمینه ارائه خدمات غیرحضوری و مجازی را فراهم کنند.

وی با اشاره به توصیه‌ها و تاکیدهای صورت گرفته برای خودداری از برپایی اجتماع‌های مختلف شامل آیین‌های عروسی و عزا گفت: اگر برگزاری مراسمی اجتناب‌ناپذیر است نیز باید با محدودیت زیاد و جمعیت بسیار کم و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و رعایت نکته‌های بهداشتی انجام شود تا محلی برای تکثیر و انتقال ویروس به دیگران نباشد.

معاون استاندار قم گفت: یکی از عوامل مهمی که در ماه‌های نخستین سال جاری منجر به کاهش کرونا در استان‌های مختلف به‌ویژه قم شد، ارتقای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ۸۶ درصد بود، ولی متأسفانه به‌تدریج این نرخ کمتر شد.

سلیمان پور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را تنها راه مقابله با کرونا دانست و گفت: در جلسه ستاد ملی کرونا تاکید زیادی بر تولید ماسک ارزان‌قیمت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شد تا تصمیم‌ها و سیاست‌های اتخاذشده هر چه‌بهتر به اجرا به گذاشته شود.

وی افزایش امکانات و تجهیزات بیمارستانی تا پایان سال ۹۹ را نیز از مصوبه‌های جلسه امروز ستاد ملی کرونا دانست و گفت: به‌طور حتم فرهنگ ملت و آموزه‌های دینی ما بر این است که در شرایط فعلی رعایت بهداشت را یک وظیفه شرعی برای خود بدانیم تا شهروندی آلوده نشود.

 کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به « کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی [email protected] در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.