ماراتن مذاکرات سران اتحادیه اروپا برای نجات از بحران کرونا

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ماراتن مذاکرات سران اتحادیه اروپا برای نجات از بحران کرونا
0 Comments
ماراتن مذاکرات سران اتحادیه اروپا برای نجات از بحران کرونا

[ad_1]

۲۷ نخست وزیر و رئیس جمهوری اروپایی با ادامه مذاکرات امیدوارند بتوانند مانع از شکست اولین نشستی شوند که پس از پنج ماه جلسات مجازی به صورت رو در رو در بروکسل در حال برگزاری است. نخست وزیر هلند «مارک روته» اصلی‌ترین مخالف بسته پیشنهادی است و گفته‌ می‌شود که اصرار دارد سقف کمک‌های بلا عوض کاهش و در قالب وام ارائه شود. 

قرار بود طبق پیشنهاد کمیسیون اروپا که مورد حمایت آلمان و فرانسه نیز هست، از ۷۵۰ میلیارد یورو بسته کمکی حمایت از کشورهای بحران زده، ۵۰۰ میلیارد یورو برای کمک‌های بلاعوض و ۲۵۰ میلیارد یورو برای اعطای وام در نظر گرفته شود، اما بدلیل مخالفت هلند و متحدانش (اتریش، دانمارک، فنلاند و سوئد) تصویب این بسته به بن بست خورده است.

اختلافات تا حدی است که مذاکرات روز یکشنبه با چند ساعت تاخیر آغاز شد تا طرح‌ جدیدی برای جلب نظر تمام اعضا تنظیم و روی میز گذاشته شود. این در حالیست که مذاکرات دو روزه سران قرار بود روز شنبه به پایان برسد.

«میشل مارتین» نخست وزیر ایرلند به خبرنگاران گفت به رغم پیشرفت‌هایی که شنبه و یکشنبه در مذاکرات صورت گرفت اما اعضا همچنان در خصوص حجم بسته پیشنهادی و سقف کمک‌های بلاعوض اختلاف نظر قابل توجهی دارند.

«خاویر بتل» نخست وزیر لوکزامبورگ هم اظهار کرد که در طول هفت سال تجربه مذاکرات در اتحادیه اروپا، هرگز شاهد این میزان از اختلاف نظر میان اعضا نبوده است.

واقعیت این است که این نشست به لحاظ ماهوی، تفاوتی با دوره‌های قبل ندارد و هرکدام از رهبران شرکت‌کننده باید در بازگشت به کشورهای خود گزارشی را از نتیجه مذاکرات به رای‌دهندگان ارائه کنند. اما مساله اینجاست که اعداد و ارقام مورد مذاکره به حدی زیاد است که ریسک آن هم بالاست.

گزارش‌ها حاکیست که برخی رهبران اتحادیه اروپا، هتل محل اقامت خود در بروکسل را برای یک روز دیگر تمدید کرده‌اند. به این ترتیب انتظار می‌رود که مذاکرات به روز چهارم هم کشیده شود.

دیروز رئیس شورای اروپا در نشستی چهارجانبه با صدراعظم آلمان، رئیس جمهوری فرانسه و رئیس کمیسیون اروپا ملاقات کرد تا درباره راهکارهای برون رفت از بن بست مذاکرات رایزنی کنند. 

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در توئیتر نوشته است، فرانسه و آلمان برای بسته اقتصادی بی‌سابقه اروپایی کنار یکدیگر ایستاده‌اند. وی افزود: ما آماده سازش هستیم و تمام طرف‌ها هم باید سهم خود را در این ماجرا ایفا کنند.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان هم به خبرنگاران گفت؛ موضع گیری‌های مخالفی وجود دارد و نمی‌توان با اطمینان گفت که دستیابی به توافق نزدیک است و حتی شاید هیچ توافقی نیز حاصل نشود. او با این حال اظهار داشت که تلاش‌ها برای نزدیک کردن مواضع تمامی کشورها در این خصوص ادامه دارد.

ظواهر امر نشان می‌دهد که گفت‌وگوها روز دوشنبه هم ادامه خواهد یافت. کمیسیونر بودجه اتحادیه اروپا روز شنبه هشدار داده که بحران کرونا هنوز تمام نشده و احتمال موج دوم شیوع این ویروس به طور بالقوه وجود دارد.

وی افزود: اکنون زمان مناسبی است که سران اتحادیه اروپا درباره بسته احیای اقتصادی به توافق برسند تا بدون فوت وفت به شهروندان و اقتصادهای آسیب دیده کمک کنیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.