لویه‌جرگه آخرین بهانه را از مسیر صلح افغانستان برداشت

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  لویه‌جرگه آخرین بهانه را از مسیر صلح افغانستان برداشت
0 Comments
لویه‌جرگه آخرین بهانه را از مسیر صلح افغانستان برداشت

[ad_1]

به گزارش ایرنا، «بهادر امینیان» روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت: ایران از صلحی در افغانستان حمایت می کند که به‌دور از مداخلات بیگانگان، صلح ثبات پایدار را برای افغانها رقم بزند.

وی اضافه کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا از روند گفت‌وگوی صلح بین الافغانی میزبانی کرده و در هر سطحی که بتواند افغان‌ها را برای تأمین ثبات کمک کند، آماده همکاری است.

سفیر ایران تصریح کرد که ما می خواهیم صلح افغانستان از دخالت بیگانگان بدور باشد و صلحی را که افغان ها می خواهد برای رسیدن به آن تلاش صورت گیرد.

دولت افغانستان که از آزادی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان که خطرناک خوانده می شود، خودداری می کرد، سرانجام روز جمعه گذشته برای آزادی آنها لویه جرگه مشورتی را با حضور سه هزار و ۴۰۰ نماینده از سراسر افغانستان در کابل گردهم آمده و تصمیم گرفتند که دولت آنها را آزاد کند.

آنها توصیه کردند که در مقابل آزادی زندانیان گروه طالبان؛، این گروه به آتش‌بس دایمی تن داده و گفت وگوی بین الافغانی را آغاز کند.

لویه جرگه تأکید کرد که زندانیان آزاد شده نباید به میدان جنگ بر گردند و به حفظ دستاوردهای ۱۹ سال گذشته و حفظ حقوق زنان، قانون اساسی و حاکمیت ملی تأکید کردند.

بدنبال این موضوع، دیروز رییس جمهوری افغانستان فرمان آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا کرده است و براساس گفته دولت و سخنگوی گروه طالبان در قطر احتمال آغاز گفت وگوی بین افغانستانی تا شش روزآینده وجود دارد.

طالبان هم از تصمیم لویه جرگه مبنی بر آزادی ۴۰۰ زندانی این گروه استقبال کرده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.