لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید
0 Comments
لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس، دومینیک راب در گفت‌وگوی تلفنی با «وانگ یی» افزود که او در کنار نخست وزیر انگلیس تمایل دارند که در زمینه رفع چالش‌های مشترک و فوری با پکن همکاری کنند.

در این گفت وگو دو طرف همچنین درباره طیف وسیعی از فرصت‌های همکاری در زمینه‌های اقتصادی تا مقابله با تحولات اقلیمی تبادل نظر کردند.

رایزنی وزرای خارجه دو کشور در حالی صورت می‌گیرد که انگلیس دو هفته پیش ناگزیر از فشارهای آمریکا، به همکاری چند صد میلیون پوندی با غول فناوری هوآوی پایان داد و روابط با دولت چین را دچار تنش کرد.

هرچند مقام‌های انگلیسی ادعا می‌کنند که این تصمیم ارتباطی با آمریکا ندارد اما دونالد ترامپ بلافاصله تصمیم انگلیس را مورد تحسین قرار داد و گفت: ما کشورهای بسیاری را قانع کردیم- و بیشتر این کار را خود من انجام دادم؛ از هوآوی استفاده نمی‌کنم چرا که فکر می‌کنم یک ریسک امنیتی ناایمن است.

انگلیس برای دوره پسابرگزیت قصد دارد که به بزرگترین شریک تجاری چین در اروپا تبدیل شود. در جریان آخرین سفر رئیس جمهوری چین به انگلیس، یک بسته سرمایه گذاری به ارزش ۶۲ میلیارد دلار میان دو طرف تکمیل شد تا انگلیس به بزرگترین شریک تجاری اروپایی چین تبدیل شود.

چین و انگلیس پیش از اختلافات اخیر معتقد بودند که وارد عصر طلایی روابط شده اند. بر همین اساس انگلیس ذخیره یوانی خود را به ۳۵ میلیارد دلار رساند تا با این ذخیره از فعالیت شرکت های خود در برنامه راه ابریشم چین حمایت کند.

با این حال سفیر چین در انگلیس هشدار داد که تصمیم دولت لندن درباره هوآوی به اعتماد دو کشور لطمه جدی زده است.

«لیو ژیاومنیگ» هفته گذشته در سخنانی در مرکز اصلاحات اروپایی، نخست وزیر انگلیس را شریک کوچک‌تر رئیس جمهوری آمریکا خواند که تسلیم فشارهای او و آنهایی شد که چین را دشمن خود می‌پندارند.

وی گفت: آنهایی که چین را یک رقیب یا دشمن فرض می‌کنند در اشتباه هستند؛ هدف غلطی را انتخاب کرده‌ و مسیر اشتباهی را طی می‌کنند.

اینک عقب نشینی انگلیس در برابر چین در حالی صورت می‌گیرد که نتایج بیشتر نظر سنجی‌ها در آمریکا از احتمال شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه حکایت دارد.

هفته‌نامه ساندی‌تایمز یکشنبه گذشته به نقل از منابع مطلع از داخل دولت انگلیس گزارش داد که لندن تمایل دارد دونالد ترامپ در انتخابات شکست خورده و «جو بایدن» رقیب او از حزب دمکرات پیروز شود.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر انگلیس در ظاهر یکی از متحدان نزدیک دونالد ترامپ دیده می‌شود اما دولت او در پشت پرده تلاش می‌کند تا با در نظر گرفتن احتمال پیروزی بایدن، از رئیس جمهوری کنونی آمریکا فاصله بگیرد.

جانسون هفته گذشته هم در اظهار نظری گفته بود: باید در رابطه با چین تعادل را رعایت کرد و من هم نمی‌خواهم وادار به چین‌هراسی و اتخاذ مواضع ضد چینی شوم.   

نخست وزیر انگلیس عنوان کرد که لندن نسبت به برخی سیاست‌های پکن سخت‌گیرانه عمل خواهد بود اما به تعامل با این کشور ادامه می‌دهد.  

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.