لاوروف: تلاش هایی برای توقف اجرای توافق صلح قره باغ در کار است

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  لاوروف: تلاش هایی برای توقف اجرای توافق صلح قره باغ در کار است
0 Comments
لاوروف: تلاش هایی برای توقف اجرای توافق صلح قره باغ در کار است

[ad_1]

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه روسیه، “سرگئی لاوروف” روز جمعه در نشست وبیناری در مورد ماموریت صلحبانی در قره باغ به ریاست “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه گفت: متاسفانه گرایشی وجود دارد و ما نیز شاهد آن هستیم که تلاش هایی برای متوقف کردن اجرای بیانیه سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مورد صلح در قره باغ هدف گیری شده است.

وی خاطرنشان کرد که هدف این تلاش های جلوگیری از اجرای کامل توافق صلح قره باغ است هرچند که باید اذعان کرد که این توافق با موفقیت اجرا می شود. ما همچنین شاهد تلاش های برای تغییر ماهیت عملیات صلحبانی در قره باغ هستیم که در زمان حاضر پنهانی صورت می گیرد.

 وزیر خارجه روسیه گفت: به همین دلیل وظیفه ما به همراه وزارت دفاع و وزارت موقعیت های اضطراری روسیه و سازمان مرزبانی کشور شرکت در ارزیابی اوضاع میدانی است و پیام هایی را به سازمان های بین المللی ارسال می کنیم و این سازمان ها را تشویق می کنیم تا هرچه سریعتر مسائل انسانی و مسائل مربوط به حفظ میراث فرهنگی در محدوده مناقشه را حل کنند.

 وی ابراز امیدواری کرد که سازمان های تابعه سازمان ملل متحد هرچه سریعتر به طرف های مناقشه در قره باغ کمک کنند.

لاوروف در مورد کمک های سازمان های بین المللی به قره باغ گفت که مقامهای سازمان ملل بهتر از هر شخصی می دانند که این منطقه به چه کمک هایی نیاز دارد.

وی افزود: ما از شرکای خود در تروییکا شامل سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و شورای امنیت سازمان ملل می خواهیم مشارکت فعال سازمان های بین المللی در قره باغ را تشویق کنند.

روسیه هفته گذشته در چارچوب توافق با ارمنستان و جمهوری آذربایجان واحدهای صلح بان به قره باغ اعزام کرده است و قرار است در مجموع یکهزار و ۶۰۰ نیروی نظامی روس در این منطقه مستقر شود.  

به ابتکار روسیه، روز دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «علی‌اف»، «پاشینیان» و «پوتین» رسید.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.