عزاداری محرم در آزمون رعایت پروتکل‌های بهداشتی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  عزاداری محرم در آزمون رعایت پروتکل‌های بهداشتی
0 Comments
عزاداری محرم در آزمون رعایت پروتکل‌های بهداشتی

[ad_1]

ویروس کرونا از 6 ماه گذشته میهمان ناخوانده کشور شده و مدارس و دانشگاهها و اجتماعات گوناگون را به تعطیلی کشانده  و مدتی سبب تعطیلی اماکن مذهبی، مقبره امامزادگان و حرم‌ها شده است و در گناباد نیز وضعیت قرمز این شهرستان از نظر کرونا محدودیت‌هایی را برای  مراسم گوناگون رقم زده است.

امسال محرمی متفاوت از محرم‌های سال گذشته و به شکلی جدید برگزار می‌شود، محرمی که بدون برگزاری آئینهایی مانند شیرخوارگان حسینی، تعزیه‌خوانی،نخل گردانی و دسته روی های هیاتهای مذهبی و فقط با رعایت پروتکلهای بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باید برگزار شود.

با این حال شیوع ویروس همه گیر کرونا نتوانسته ذره‌ای خلل در ارادت دلباختگان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در برگزاری آیین عزاداری ایجاد کند و این آیین علاوه بر آنکه تجلی ارادت به اهل بیت (ع) است به آزمون بزرگی برای رعایت پروتکلهای بهداشتی تبدیل شده و سوگواران حسینی در عزاداری محرم در این دو آزمون سربلند بیرون می‌آیند و اجازه نمی‌دهند به واسطه برگزاری این مراسم شاهد شیوع بیشتر بیماری کرونا در جامعه باشیم.

عباس پاسبان یکی از مداحان اهل بیت (ع) گناباد در این باره گفت: دلباختگان ائمه معصومین (ع) و سرور و سالار شهیدان جهان با رعایت پروتکلهای بهداشتی در آیین عزاداریها در این شهرستان نشان دادند که با محددیتهای ارتباطی و رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک در فضای باز می‌شود  مجالس را با شکوه برگزار کرد.

حجت الاسلام حسین امامی رییس حوزه علمیه گناباد هم گفت: حرارت محرم و صفر و ارادت دلباختگان اهل بیت (ع) به حضرت سید الشهدا (ع) به هیچ عنوان و حتی با شیوع ویروس همه گیر کرونا خاموش نمی شود و عزاداران حسینی در فضای باز و رعایت پروتکلهای بهداشتی و زدن ماسک این آیین را در مساجد و حسینیه ها و محوطه آرامگاه علامه بهلول گنابادی با شکوه خاصی برگزار می‌کنند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی گناباد هم به خبرنگار ایرنا گفت: نمایندگان هیاتهای عزاداری در اجرای پروتکل بهداشتی در این آیین مسوول هستند و بایستی با افزایش نظارتها این مراسم را مدیریت کنند.
حجت الاسلام محمدرضا رحمانی از مسوولان هیاتهای عزاداری خواست برای تهیه و توزیع ماسک پیشقدم شوند و مسائل بهداشتی را جدی بگیرند.
وی افزود: برپایی ایستگاه صلواتی به دلیل آسیبهای شیوع بیماری کرونا ممنوع است ولی پخش صوت مداحی و سخنرانی بدون تجمع مردمی در آنها منعی ندارد.

رییس اداره تبلیغات اسلامی گناباد گفت: در آستانه ماه محرم جلسه توجیهی مسوولان هیاتهای عزاداری مذهبی و مداحان و شعرای آئینی به منظور تشریح جزئیات و دستورالعمل‌های سوگواری در مسجد جامع و مصلی این شهرستان برگزار شد.

حجت الاسلام ولی الله خاکشور امام جمعه کاخک گناباد نیز گفت: آیین عزاداری در این بخش با رعایت پروتکلهای بهداشتی در همه تکایا برگزار شد و هیچ مجلسی تعطیل نشده و برنامه های مرکزی در صحن امامزاده سلطان محمد عابد (ع) و مصلی و مسجد جامع این شهر و حیاط مساجد و محوطه مدارس برگزار گردید.

فرماندار گناباد هم گفت: با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا عدم توجه به پروتکلهای بهداشتی و پیشگیرانه در آیین مذهبی و عزاداریهای محرم و صفر صدمات جبران ناپذیر بر سلامت عمومی جامعه وارد می کند و همه موظف به رعایت این پروتکلها هستند.

حامد قربانی از مسوولان و دست اندرکاران این هیاتها خواست به پروتکلهای بهداشتی در عزاداریهای محرم و صفر توجه خاص داشته و الزامات آن را رعایت کنند در غیر این صورت خانواده های بسیار درگیر ویروس کرونا می‌شوند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب بر توجه همه اقشار جامعه و سوگواران حسینی و دست اندرکاران برگزاری آیین مذهبی و هیاتهای عزاداری محرم و صفر به رعایت مصوبات ستاد ملی کرونا تاکید و عنوان کردند که من هم این مسائل را به صورت کامل رعایت می‌کنم و معظم له بخش اعظم برنامه‌ها و دیدارهای خود را به صورت مجازی برگزار کردند که این نشان دهنده اهمیت دادن ایشان به پروتکلهای بهداشتی است.

فرماندار گناباد با اشاره به اینکه خیران از ابتدای شیوع بیماری همه گیر کرونا برای مقابله و پیشگیری از این بیماری در زمینه های مختلف اعم از ضد عفونی کردن معابر عمومی و تامین مایحتاج مورد نیاز نیازمندان و آسیب دیدگان کرونا پای کار بودند، ادامه داد: تجهیزات و تختهای بیمارستانی در گناباد کم است و باید افزایش یابد و در محرم و صفر می توان از ظرفیت خیران برای رفع کمبودهای این بخش بهره گرفت و بخشی از نذورات خیران را با عنوان نذر سلامت به عرصه تامین ملزومات بیمارستانی و درمانی سوق داد.

وی گفت: از ابتدای شیوع بیماری کووید 19 تاکنون ۲۹ جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در گناباد تشکیل شده و تصمیم‌های این ستاد منجر به کاهش ابتلا به این بیماری شده و دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری و اعضای شورای تامین با جدیت و قاطعیت در این زمینه پای کار هستند.

قربانی افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا و ستاد کرونای این شهرستان برگزاری آیین مذهبی و عزاداری ها در محرم و صفر و زنجیر زنی و سینه زنی تنها در اماکن روباز و با رعایت فاصله اجتماعی و با استفاده از ماسک و حداکثر در مدت زمان دو ساعت مجاز است و حرکت و جابجایی هیاتها در معابر عمومی و استفاده از طبل و سنچ در هیاتها ممنوع است.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری شبیه خوانی و تعزیه خوانی به علت ازدحام جمعیت در این ایام ممنوع است.

امام جمعه گناباد نیز گفت: حفظ جان و سلامت عمومی مردم و خانواده ها در آیین مذهبی و از جمله عزاداریهای محرم از اهمیت بسیار برخوردار است و باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی و پیشگیرانه از هر اقدامی که این مساله را به مخاطره بیندازد، پرهیز کرد.

حجت الاسلام حسن صادقی نسب ضمن تاکید بر سوق دادن نذورات مردم در محرم و صفر به سوی نذر سلامت و تامین تجهیزات پزشکی و نیازمندیهای اقشار آسیب پذیر افزود: برخی نذورات خاص که به تامین غذا در این ایام اختصاص یافته باید با نظارت کامل دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت طبخ و توزیع شود و در غیر این صورت به سوی تامین نیازمندیهای بهداشتی و درمانی و نیازمندان جهت دهی گردد.

شهرستان گناباد دارای ۱۹۴ هیات مذهبی فعال می‌باشد که از این تعداد ۱۰ هیات مربوط به دانشجویان، ۱۰ هیات زنان و 6 هیات دانش‌آموزی است.

شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *