طالبان ۱۰۰۰ نفر از زندانیان دولتی افغانستان را آزاد کرد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  طالبان ۱۰۰۰ نفر از زندانیان دولتی افغانستان را آزاد کرد
0 Comments
طالبان ۱۰۰۰ نفر از زندانیان دولتی افغانستان را آزاد کرد

[ad_1]

«سهیل شاهین»سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان دردوحه در توئیتر خود نوشت براساس توافقنامه ۲۹ فوریه بین طالبان و آمریکا  باید پنج‌هزار زندانی این گروه و ۱۰۰۰ هزار زندانی دولتی آزاد می شد، این گروه تمام یکهزار نفر را آزاد و این روند را تکمیل کرده است.

وی افزود: رهبری طالبان به مناسبت عید قربان ۸۲ تن از زندانیان باقی مانده را در استان‌های هرات، فراه، غور، نیمروز، زابل و بلخ آزاد کرده اند.

طالبان  در واکنش به برگزاری لویه جرگه مشورتی برای تعیین تکلیف ۴۰۰ زندانی طالبان به طلوع نیوز افغانستان گفته است که هرگونه تأخیر در روند آزادی زندانیان به معنی ادامه جنگ است.

رییس جمهوری افغانستان روزعیدقربان در کابل گفت که صلاحیت آزادی ۴۰۰ تن از زندانیان گروه طالبان را ندارد و به همین دلیل برای آزادی آنها لویه جرگه مشورتی را فراخواهد خواند.

اکنون منابع دولتی گفته است که لویه جرگه مشورتی یا مجلس بزرگان افغانستان در هفدهم مردادماه برگزار خواهد شد.

 دولت افغانستان تعهد کرد که به علت آزاد نکردن  ۴۰۰ زندانی طالبان  که گفته می شود متهم به ارتکاب جرائم هستند ۵۰۰ نفر دیگر از طالبان را آزاد کند که قرار است تا پایان امروز این روند تکمیل شود.

طالبان خواهان آزادی تمام افرادی که لیست آن را به دولت داده شده است .

آمریکا هم چند روز پیش از دولت افغانستان خواست ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد کند ولی برای جلوگیری از بازگشت آنها به میدان جنگ تحت نظر قرار گیرند.

کابل بدون پاسخ به این پیشنهاد از آمادگی‌ها برای برگزاری لویه جرگه خبر داده است که آنهم با واکنشهای مثبت و منفی در این کشور مواجه شده است.

گفت‌وگوی صلح بین گروههای افغان که قرار بود ۱۰ روز پس از امضای توافق نامه دوحه آغاز شود،به دلیل تکمیل نشدن روند آزادی زندانیان به عنوان پیش شرط مذاکرات تاکنون آغاز نشده است .

رئیس جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرد که این گفت وگوها بعد از عید قربان آغاز شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *