شناسایی ۲۰۰ کانون غیرمجاز تجمع زباله‌گردهای پایتخت

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  شناسایی ۲۰۰ کانون غیرمجاز تجمع زباله‌گردهای پایتخت
0 Comments
شناسایی ۲۰۰ کانون غیرمجاز تجمع زباله‌گردهای پایتخت

[ad_1]

به  گزارش روز دوشنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، صدرالدین علیپور در جلسه ای با حضور مسئولان انتظامی استان تهران با هدف بررسی همه جانبه پدیده مذموم زباله گردی و لزوم همکاری دو ارگان برای برخورد با این آسیب اجتماعی و اقتصادی گفت: مطابق قانون مدیریت پسماند تخلیه، نگهداری، جمع آوری و دفع پسماند شهری تخلف محسوب می شود و با توجه به ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و مواد ۱۶، ۱۹ و ۲۰ قانون مدیریت پسماند، مامورین شهرداری باید با موارد تخلف به همراه مامورین قانون (نیروی انتظامی) برخورد کنند.

وی به دلایل شیوع پدیده مذموم زباله گردی در پایتخت پرداخت و در این رابطه گفت: در ابتدای دهه ۷۰ یکی از راه ها برای ساماندهی پسماندهای شهر و جمع آوری آن ها نصب مخازن هزار و ۱۰۰ لیتری در معابر اصلی و فرعی بود. اگرچه وجود مخازن برای حفظ پاکیزگی شهر الزامی است، به تدریج به دلیل دسترسی آسان به زباله های موجود در مخازن و تجارت پرسود پسماند خشک، شاهد شکل گیری گروه های غیرمجاز تفکیک در شهر بودیم.

علیپور به عواقب ناشی از حضور زباله گردها در تهران به ویژه در دوره شیوع کرونا اشاره کرد و ادامه داد: برای حفظ جان عوامل تفکیک و شهروندان، هر نوع تفکیک زباله را از ابتدای اسفند تا اردیبهشت ماه به طور کامل ممنوع کردیم و حتی با همکاری پلیس و شهرداری ۶ گروه از سردسته عوامل تفکیک غیرمجاز در تهران شناسایی و دستگیر شدند. در حال حاضر هم شهروندان به دلیل امکان شیوع ویروس از طریق زباله گردها خواهان چاره اندیشی واقع بینانه برای برخورد با این آسیب اجتماعی هستند.  

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در ادامه به این نکته اشاره کرد که تعداد قابل توجهی از زباله گردها از اتباع افغان هستند.  

وی گفت: حضور افغانستانی ها در بدنه خدمات شهری را نمی توان انکار کرد، اما این افراد که در زمینه نظافت شهر به کار گرفته می شوند همگی دارای شناسنامه کار هستند و قابل شناسایی. در مقابل اما هیچ گونه اطلاعاتی در زمینه زباله گردهای افغان وجود ندارد که همین امر به نگرانی ها در مورد حضور این افراد در شهر دامن زده است.  

در ادامه این جلسه، سردار حسین رحیمی رییس پلیس تهران بزرگ تاکید کرد که پدیده زباله گردی به عنوان یک معضل اجتماعی که دارای عواقب داخلی و بین المللی است، از دغدغه های پلیس محسوب می شود و به طور حتم، در این زمینه اقداماتی انجام خواهد شد.

وی افزود: پلیس میان سردسته ها به عنوان عوامل سوءاستفاده گر با کودکان و اتباع که به دلیل شرایط سخت اقتصادی تن به این کار می دهند تمایز قائل می شود و تلاش می کند مانند سازمان مدیریت پسماند با نگاه همه جانبه و اجتماعی با موضوع زباله گردی برخورد کند تا در این بین، آسیب روانی و اجتماعی به کودکان وارد نشود.  

سردار رحیمی دستور داد تا در اسرع وقت کمیته ای با حضور مسئولان پسماند برای بررسی راهکارهای لازم درخصوص برخورد با عوامل و سرشاخه های اصلی پدیده مذموم زباله گردی تشکیل شود. این اقدام در راستای توافقی که پیش از این میان پلیس و سازمان مدیریت پسماند منعقد شد، صورت می گیرد.

وی در ادامه بر استفاده حداکثری از ظرفیت و توان پلیس پیشگیری و معاونت اجتماعی ناجا برای کاهش حضور زباله گردها در پایتخت و تبعات اجتماعی حاصل از آن تاکید کرد و گفت که با همکاری تمامی دستگاه های مسئول باید شرایط موجود را تغییر داد.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اظهار امیدواری کرد تا با همکاری پلیس و شهرداری تهران در آینده اقدام لازم برای ساماندهی زباله گردها انجام شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *