شاه اردن: برنامه الحاق رژیم صهیونیستی امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  شاه اردن: برنامه الحاق رژیم صهیونیستی امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند
0 Comments
شاه اردن: برنامه الحاق رژیم صهیونیستی امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند

[ad_1]

شبکه «المملکهم اردن روز سه شنبه گزارش داد که “عبدالله دوم ” شاه این کشور نسبت به هرگونه اقدام یک جانبه رژیم صهیونیستی برای الحاق اراضی کرانه باختری به سرزمینهای اشغالی هشدار داد و گفت: این اقدام باعث ایجاد بی‌ثباتی [در منطقه ] می‌شود و امید برای حل نهایی درگیری‌های چند دهه بین اعراب و رژیم صهیونیستی را از بین می‌برد. 

وی بصورت ویدئو کنفرانس با روسا و اعضای کمیته امور خارجه و دفاع مجلس عوام انگلیس سخن می‌گفت، تاسیس کشور مستقل فلسطین در زمین‌هایی که در جنگ ۱۹۶۷ توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده است، به پایتختی قدس شرقی را تنها راه دستیابی به یک صلح جامع و پایدار در خاورمیانه دانست. 

شاه اردن تاکید کرد که هرگونه اقدامات یک جانبه برای الحاق اراضی کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی قابل قبول نیست و شانس دستیابی به صلح و ثبات در خاورمیانه را تضعیف می‌کند. 

“دونالد ترامپ” رییس جمهوری آمریکا ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ (۸ بهمن ۹۸) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خبری با “بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید، از طرح ننگین “معامله قرن” رونمایی کرد. 

به دنبال رونمایی از این طرح ننگین ترامپ،  نتانیاهو ۱۷ مه ۲۰۲۰ (۲۸ اردیبهشت ماه) در “کنست” (پارلمان رژیم اشغالگر) اعلام کرد که دیگر زمان الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی فرا رسیده است. 

اردن که یکی از متحدان ثابت آمریکا در منطقه است، طی ماه‌های اخیر هشدار داده که برنامه صلح ترامپ و سیاست‌های رژیم صهیونیستی منجر به درگیری و همچنین ضربه‌ای به روابط رژیم صهیونیستی و اردن خواهد شد. 

این در حالی است که دولت ترامپ از ابتدا تاکنون در حمایت از رژیم صهیونیستی از نهادهای بین‌المللی چون “یونسکو” و “شورای عالی حقوق بشر” خارج شده و به طور یکجانبه قدس را به عنوان پایتخت این رژیم شناسایی کرده است. 

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی یک هفته پس از سخنرانی در پارلمان این رژیم در خصوص الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی، اعلام کرد که الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری یکم ژوئیه انجام می‌شود و تغییری در این برنامه ایجاد نخواهد شد، اما به دنبال موج شدید مخالفت‌ها و محکومیت‌های جهانی و داخل فلسطین، اجرای آن به تأخیر افتاد. 

‌چین و کشورهای عربی در پایان نهمین نشست همکاری‌های مشترک خود که ۱۶ تیر در سطح وزیران امور خارجه از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای،  برنامه‌های رژیم صهیونیستی برای الحاق بخشی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی فلسطین را مغایر با قوانین بین‌المللی، مصوبات سازمان ملل و نقض آشکار منشور این سازمان دانستند. 

این طرح همچنان با موج شدید انتقادها در داخل فلسطین و کشورهای اروپایی و محافل بین‌المللی مواجه است و در همین ارتباط سازمان عفو بین‌الملل طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی را غیرقانونی و نقض قوانین بین‌المللی دانسته و خواستار توقف آن شده است. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.