سودان هزینه خروج از فهرست تروریسم را به آمریکا پرداخت

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  سودان هزینه خروج از فهرست تروریسم را به آمریکا پرداخت
0 Comments
سودان هزینه خروج  از فهرست تروریسم را به آمریکا پرداخت

[ad_1]

به گزارش دوشنبه شب پایگاه خبری روسیا الیوم، عبدالله حمدوک گفت: خارطوم غرامت درخواستی برای قربانیان انفجار سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ را به منظور حذف نام سودان  از فهرست کشورهای حامی تروریسم را حواله کرده است.

دونالد ترامپ روز دوشنبه در توئیتی نوشت: کشورش نام سودان را از فهرست حامیان تروریسم بعد از پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار به قربانیان آمریکایی تروریسم  حذف خواهد کرد.

نخست وزیر سودان با قدردانی از رییس جمهوری آمریکا گفت: قرارگرفتن نام سودان در فهرست تروریسم خسارت های زیادی به کشور وارد کرده است و ما منتظریم ترامپ این موضوع را به طور رسمی به کنگره اعلام کند.

رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه از توافق با دولت جدید سودان برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم و خارج کردن این کشور از فهرست دولت‌های حامی تروریسم خبر داد.

وی در پیامی توییتری نوشت: دولت جدید سودان که پیشرفتی عالی دارد، توافق کرد که ۳۳۵ میلیون دلار به قربانیان تروریسم در آمریکا و خانواده‌های آنان پرداخت کند. وقتی پرداخت شد، من سودان را از فهرست دولت‌های حامی تروریسم خارج می‌کنم.

ساعاتی پیش نیز خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت که دولت ترامپ به حصول توافقی با سودان نزدیک می‌شود که براساس آن واشنگتن خارطوم را از فهرست دولت‌های حامی تروریسم حذف می‌کند.

یک مقام‌ آمریکایی به رویترز گفت:  این توافق که احتمالا در روزهای آینده اعلام می‌شود، همچنین شامل گام‌هایی برای ایجاد روابط دیپلماتیک میان سودان و رژیم صهیونیستی است اما هنوز کار بر روی جزئیات آن ادامه دارد.

به نوشته رویترز، تنش‌زدایی از روابط رژیم صهیونیستی با یک دولت عربی دیگر می‌تواند ترامپ را قادر به اعلام دستاورد دیپلماتیکی دیگر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳ آبان‌ماه کرده و به انتخاب مجدد او کمک کند.

براساس این گزارش، یکی از محورهای مهم مذاکرات میان سودان و ایالات متحده، اصرار خارطوم بر این نکته است که خروج این کشور از فهرست دولت‌های حامی تروریسم آشکارا به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ربط داده نشود.

همچنین، مقام‌های سیاسی و نظامی سودان در رابطه با سرعت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اختلاف نظر دارند.

پیشتر، مقام‌های امارات متحده عربی و بحرین به همراه مقام‌های صهیونیستی با حضور در کاخ سفید، توافق سازش با رژیم صهیونیستی را در حضور ترامپ امضا کردند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.