سازمان ملل ۶ قطعنامه به نفع فلسطین تصویب کرد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  سازمان ملل ۶ قطعنامه به نفع فلسطین تصویب کرد
0 Comments
سازمان ملل ۶ قطعنامه به نفع فلسطین تصویب کرد

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از القدس العربی، کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به کمیته ویژه مسائل سیاسی و پایان دادن به استعمارگری معروف است به ۶ قطعنامه فلسطین در خصوص کمک به آوارگان فلسطینی، محکومیت شهرک‌سازی‌ها، آنروا و نقض حقوق فلسطینیان از سوی رژیم صهیونیستی، رأی داد.

براساس این گزارش، قطعنامه نخست مربوط به فعالیت آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) بود که ۱۵۱ کشور به آن رأی مثبت و ۹ کشور رأی ممتنع دادند.

قطعنامه دوم درخصوص ارائه کمک به آوارگان فلسطینی است که کشور۱۵۳ رأی موافق، ۲ کشور رأی مخالف و ۱۲ کشور نیز رأی ممتنع دادند.

همچنین قطعنامه سومی که در کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد، مربوط به حفظ اموال و دارایی‌های آوارگان فلسطینی است که ۱۵۱ کشور به آن رأی موافق، ۶ کشور رأی مخالف و هشت کشور رأی ممتنع دادند.

قطعنامه چهارم درخصوص شهرک‌های صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی است که با رأی موافق ۱۴۲ کشور، مخالفت هفت کشور و رأی ممتنع ۱۴ کشور تصویب شد.

قطعنامه پنجم درباره اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض حقوق ملت فلسطین در اراضی اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی است که ۱۸۳ کشور به آن رأی موافق، ۹ کشور رأی مخالف و ۱۶ کشور رأی ممتنع دادند.

قطعنامه ششم نیز مربوط به کمیته ویژه تحقیقات درباره اقدامات رژیم صهیونیستی و تأثیرات آن بر حقوق ملت فلسطین است که با ۷۲ رأی موافق، ۱۳ رأی مخالف و ۷۶ رأی ممتنع تصویب شد.

در همین رابطه «ریاض المالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: تصویب این شش قطعنامه نشان داد که مواضع جامعه جهانی همچنان در قبال حقوق ملت فلسطین و آوارگان و نیز مقابله با اقدامات و جنایت‌های رژیم صهیونیستی ثابت است.

براساس قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان هرگونه شهرک‌سازی در داخل مرزهای ۱۹۶۷ میلادی کرانه باختری غیرقانونی است.

شهرک سازی های رژیم اشغالگر قدس به رغم برخی محکومیت های بین المللی و برخلاف قطعنامه های سازمان ملل، ادامه داشته و در چند سال اخیر افزایش یافته است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *