ساخت یک ماده رسانای الکتریکی با قابلیت نوردهی و خودترمیمی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ساخت یک ماده رسانای الکتریکی با قابلیت نوردهی و خودترمیمی
0 Comments
ساخت یک ماده رسانای الکتریکی با قابلیت نوردهی و خودترمیمی

[ad_1]

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری ساینس، این ماده جدید در واقع ترکیب منحصربه فردی از یک فلوروالاستومر و یک ماده فعال سطحی است. فلوروالاستومرها لاستیک‌های مصنوعی بر پایه فلوروکربن هستند؛ در حالی که مواد فعال سطحی موجب کاهش تنش سطحی بین دو مایع شده و معمولا به عنوان مواد شوینده کاربرد دارند.
این ماده جدید دارای گذردهی دی الکتریک بسیار بالایی است و این ویژگی، امکان ذخیره مقادیر زیادی بار الکتریکی را با ولتاژی کمتر از سایر فناوری‌های مشابه فراهم می‌کند. در نتیجه این ماده قادر است با ولتاژی در حدود ۴ برابر کمتر از فناوری‌های مشابه ۲۰ برابر این فناوری‌ها، نوردهی کند. همچنین می‌توان توان مورد نیاز آن‌ را به صورت بی‌سیم تامین کرد.
علاوه بر این از آنجا که پیوند بین مولکول‌های این ماده قابل بازگشت است، این ماده توانایی ترمیم خود را پس از ورود آسیب دارد. نکته قابل توجه این است که ماده مذکور در شرایط عادی محیط قابلیت خودترمیمی دارد و برای این منظور نیازی به گرمایش یا سرمایش ندارد.
محققان امیدوارند پس از تکمیل این فناوری بتوانند از آن برای تولید نمایشگرهای بی‌سیم با طول عمر بالا و همچنین پوست ربات‌های نرمی که در محیط‌های تاریک مانند عملیات امداد و نجات کاربرد دارند، بهره گیرند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Materials منتشر شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.