روسیه پیشنهاد آمریکا برای تمدید پیمان استارت-۲ را رد کرد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  روسیه پیشنهاد آمریکا برای تمدید پیمان استارت-۲ را رد کرد
0 Comments
روسیه پیشنهاد آمریکا برای تمدید پیمان استارت-۲ را رد کرد

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی تاس روسیه ، سرگئی ریابکوف بامداد چهارشنبه درباره پیشنهاد آمریکا برای تمدید پیمان استارت-۲ گفت: این پیشنهاد غیرقابل قبولی است.

«مارشال بیلینگزلیا» نماینده آمریکا در امور کنترل تسلیحات اعلام کرد که واشنگتن با روسیه بر سر برخی «مسائل اصولی» جهت تمدید پیمان کنترل تسلیحاتی موسوم به «استارت‌نو» به توافق دست یافته است. 

وی گفت: ما در واقع تمایل داریم پیمان استارت-۲ را برای مدتی تمدید کنیم. آنها در مقابل با محدود کردن زرادخانه هسته‌ای خود موافقت کرده‌اند و ما هم به این مساله متمایل هستیم.

 اعتبار استارت-۲ روز پنجم ماه فوریه سال ۲۰۲۱ بسر می رسد و باوجود اصرار روسیه برای تمدید این پیمان برای پنج سال دیگر، آمریکا با آن مخالفت می کند.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود که مسکو نمی تواند شرایط پیشنهادی واشنگتن برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت-۲) را بپذیرد.

 مساله کنترل تسلیحات بزرگترین مساله در روابط روسیه و آمریکا است که بر مناسبات دو کشور سایه انداخته است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پیشنهاد داده است که توافق استارت نو بدون هیچ پیش شرطی به مدت پنج سال تمدید شود. اما دولت آمریکا برای دستیابی به توافق هسته‌ای سه جانبه جدید (با حضور چین) اصرار دارد. به غیر از آن، واشنگتن به دنبال گسترش این پیمان است تا بتواند انواع جدیدی از تسلیحات را پوشش دهد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *