دیده‌بان حقوق بشر: طرف‌های درگیر در یمن مانع رسیدن کمک‌های امدادی می‌شوند

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  دیده‌بان حقوق بشر: طرف‌های درگیر در یمن مانع رسیدن کمک‌های امدادی می‌شوند
0 Comments

[ad_1]

به گزارش ایرنا از شبکه تلویزیونی “الجزیره” قطر، این دیده‌بان اعلام کرد که کمک‌های امدادی به مسؤولان حوثی‌ها (انصارالله)، هواداران و رزمندگانشان تحویل شده است.

این نهاد حقوق بشری اعلام کرد که کاهش کمک‌های اهدایی در ژوئن گذشته (خردا/ تیرماه) ناشی از موانع موجود بر سر راه آژانس‌های امدادرسانی در یمن بوده است.

دیده‌بان حقوق بشر از اهدا کنندگان خواست که کمک‌های خود را افزایش دهند و همزمان نیز خواستار فشار به مقامات محلی یمن برای احترام به اصول بشردوستانه شد.

این نهاد حقوق بشری در ادامه همچنین خواستار انجام تحقیق مستقل سازمان ملل متحد در خصوص ممانعت از ورود کمک‌های امدادی به یمنی‌های شد.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز باید افرادی را که در یمن مانع از ورود کمک‌های بشردوستانه می‌شوند، اعلام کند.

 سخنان مقام‌های این نهاد حقوق بشری درحالی است که شورای عالی امور بشردوستانه یمن  چندی پیش برنامه جهانی غذا و اعانه‌ دهندگان را مسؤول تبعات انسانی تصمیم آن‌ها برای کاهش کمک‌ها به یمن دانسته بود.

پیش‌تر اداره ملی مدیریت و هماهنگی امور انسانی در یمن اعلام کرده بود که فعالیت برنامه جهانی غذا در یمن، بشردوستانه نیست؛ بلکه فعالیت‌های آن صرفاً سیاسی و این نهاد، محلی برای اجرای طرح‌ها و اهداف امارات، عربستان و آمریکا شده است.

چندی پیش نیز “پیتر مائورر” Peter Maurer رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد، ۸۰ درصد مردم یمن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

“مارک لوکوک” Mark Lowcock معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه نیز اخیرا اعلام کرده بود، یمن با بدترین فاجعه انسانی تاریخ رو به روست.

عربستان‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس ۲۰۱۵ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *