درگیری‌های پراکنده در روسیه میان ارامنه و اتباع جمهوری آذربایجان

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  درگیری‌های پراکنده در روسیه میان ارامنه و اتباع جمهوری آذربایجان
0 Comments
درگیری‌های پراکنده در روسیه میان ارامنه و اتباع جمهوری آذربایجان

[ad_1]

خبرگزاری دولتی تاس روز شنبه به نقل از یک مقام روابط عمومی سازمان پلیس مسکو گفت: ماموران پلیس مسکو بخاطر کتک کاری قومی در دو روز اخیر بیش از 30 نفر را دستگیر کردند.

این درگیری‌ها در چند نقطه مسکو بین ارمنی ها و آذری‌ها رخ داد و در این حوادث برخی نیز مجروح شدند و به اموال شخصی خسارت هایی وارد آمد.

در همین حال سفرای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در بیانیه ای از اتباع خود خواستند خویشتنداری کرده و از کتک کاری بپرهیزند.

پولاد بلبل اوغلو سفیر جمهوری آذربایجان در مسکو در بیانیه خود از شهروندان آذری خواست تا قوانین و اصول امنیت عمومی روسیه را نقض نکنند.

وی در بیانیه خود خطاب به آذریها گفت: شما در روسیه زندگی می کنید بسیاری از شما شهروند این کشور هستید از شما می خواهم قوانین و اصول این کشور را رعایت کنید.

بلبل اوغلو گفت: در در شرایط شیوع همه کرونا، از خود برای مبارزه عادلانه ما مراقبت کنید و قوانین را نقض نکنید تا اینکه در وضعیت بد گرفتار نشوید زیرا ما یک هدف داریم و آن اینکه از کشور خود دفاع کرده و برای احیای تمامیت ارضی آن و واقعیت تاریخی بکوشیم. 

وارتان توگونیان سفیر ارمنستان در مسکو نیز امروز در بیانیه ای از شهروندان ارمنستان خواست تا فریب دسیسه ها را نخورده و تن به اعمال تحریک آمیز ندهند.

وی افزود: در بین افراد دستگیر شده ارمنی هم وجود دارد اما در زمان حاضر تشخیص دقیق هویت آنها که آیا ارمنی ارمنستان هستند یا اتباع روسیه دشوار است. در زمان حاضر اطلاعات در مورد این افراد نداریم.

سفیر ارمنستان، اقدامات پلیس مسکو در مورد افراد شرکت کننده در دعا و کتک کاری را دقیق و صحیح خواند.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز امروز اعلام کرد که حوادث روزهای اخیر در روسیه که احتمالا با شرکت ارامنه و آذریها رخ داده است برای بی ثبات کردن اوضاع روسیه هدف گیری شده است که نیروهای ثالث به آن علاقه مند هستند.

 پاشینیان با اشاره به این که تلاش می شود روسیه به میدان درگیریهای قومی تبدیل شود، گفت که حکومت روسیه از امکانات کافی برای جلوگیری از این گونه اقدامات برخوردار است.

گفتنی است در دو هفته اخیر نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه مرزی تاووز به سوی یکدیگر تیراندازی کرده و مواضع همدیگر را با سلاح های سنگین مورد حمله قرار دادند. 

مذاکرات صلح دو کشور تحت نظارت بین المللی تاکنون نتوانسته به راه حلی درباره اختلافات ارضی کمک کند.

درگیری‌های گسترده ماه آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ موجب کشته شدن ده‌ها تن از هر دو طرف شده بود.

رئیس جمهوری روسیه به تازگی برای میانجی گری این کشور در مناقشه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان اعلام آمادگی کرده است.

وزیر امور خارجه روسیه نیز هفته گذشته در گفت وگوی تلفنی با همتایان ارمنی و آذربایجانی خود خواستار برقراری آتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.