خسارت ۱۷ هزار میلیارد ریالی سیلاب و آتش به خراسان شمالی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  خسارت ۱۷ هزار میلیارد ریالی سیلاب و آتش به خراسان شمالی
0 Comments
خسارت ۱۷ هزار میلیارد ریالی سیلاب و آتش به خراسان شمالی

[ad_1]

جواد نظری روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان خسارات وارده به ستاد مدیریت بحران کشور اعلام شده اما هنوز اعتباری برای جبران آن به استان اختصاص نیافته است.

وی افزود: آتش سوزی هایی که امسال در حوزه منابع طبیعی خراسان شمالی روی داد موجب شد تا استانداری پیگیر اخذ اعتبار خرید تجهیزات اطفای حریق شود و موافقت شد از محل اعتبارات مدیریت بحران استان ۱۵ میلیارد ریال اعتبار به این منظور تخصیص یابد.

نظری گفت: اگر چه این تجهیزات نیاز استان را به طور کامل برآورده نمی کند اما مقداری از نیازها را پاسخگو خواهد بود.

وی افزود: با اختصاص این اعتبار ۱۹ دستگاه دمنده، هزار عدد آتشکوب، هزار عدد بیل، ۸۰ دست لباس ضدحریق برای نیروهای منابع طبیعی، ۳۰ دست لباس ضدحریق برای آتش نشانان، ۱۰۶ عدد کوله پشتی اطفای حریق، ۳۰ رول شلنگ آتش نشانی و نیز چهار دستگاه پهپاد فیلمبرداری (کوات کوپتر) برای ادارات کل منابع طبیعی، محیط زیست، آتش نشانی ها و جمعیت هلال احمر استان خریداری شده است.
وی گفت: تجهیزات خریداری شده به استان رسیده، اما چهار پهپاد خریداری شده چون وارداتی است هنوز ترخیص و به استان وارد نشده است.

نظری در مورد خسارت های سال گذشته سیلاب نیز گفت: آخرین خسارتی که به استان تعلق  گرفت مربوط به سیلاب های سال ۹۸ و تسهیلات بازسازی ۶ هزار و ۴۵۰  واحد  سیل زده استان بود که تقریبا ۸۰ درصد آنها بازسازی شد.

وی با بیان اینکه به بخش کشاورزی استان نیز ۲۵۰ میلیارد ریال غرامت با تخصیص ۵۰ درصد پرداخت شده است، اظهار داشت: این تسهیلات بلاعوض بوده است.  
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی به افرادی که منازل و بناهای خود را در بستر و حریم رودخانه ها ساخته اند هشدار داد و گفت: براساس قانون، ساخت و ساز در بستر رودخانه ها غیرمجاز است، بنابر این منازل و بناهایی که در این محدوده ها قرار دارند و امسال آسیب دیده اند مشمول دریافت اعتبارات جبران خسارت نمی شوند.          

نظری از ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست خراسان شمالی خواست تا نسبت به جذب اعتبارات ملی که به خرید تجهیزات اطفای حریق در کشور اختصاص یافته است، اقدام کنند.    

میزان خسارات آتش‌سوزی‌های سال ۹۸ در حوزه منابع طبیعی استان خراسان شمالی نسبت به سال پیش از آن ۴۹ درصد کاهش یافت و در این سال ۷۶ حادثه آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی روی داد که به ۴۰ هکتار از گستره های طبیعی آسیب رسانده و بر اثر آن ۳۴ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال خسارت به بار آمد.

امسال نیز ۱۳۴ هکتار از عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی از آتش سوزی ها خسارت دید.

خسارت های سیل به این استان نیز در سال گذشته بیش از ۷ هزار میلیارد ریال برآورد شده بود.  

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.                                                                             

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *