ثبت نام جشنواره تعاونی‌های برتر کشور در اردکان آغاز شد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ثبت نام جشنواره تعاونی‌های برتر کشور در اردکان آغاز شد
0 Comments
ثبت نام جشنواره تعاونی‌های برتر کشور در اردکان آغاز شد

[ad_1]

محمد فتاحی اردکانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از تمامی شرکت‌های تعاونی فعال کشور دعوت می‌شود برای حضور در جشنواره ملی تعاونی های برتر نسبت به « ثبت نام جدید» یا «بهنگام سازی اطلاعات و تکمیل مدارک و مستندات» در سامانه جامع و هوشمند تعاونی ها اقدام کنند.
وی بدون اشاره به تعداد تعاونی های ثبت شده ،فعال و اشتغال موجود و گرایش آنها اضافه کرد: مهلت ثبت نام جدید یا اصلاح و به روزآوری اطلاعات در سامانه جامع و هوشمند تعاونی ها به منظور حضور در جشنواره ملی تعاونی های برتر تا مردادماه جاری است.
این مسوول در ادامه  نیز به توصیف  طرح ملی توسعه مشاغل خانگی پرداخت و گفت: این طرح ۲ جانبه مابین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی است که سازمان یادشده  به عنوان یک نهاد تسهیلگر در نظر گرفته شده است تا پروژه‌های مبتنی بر توسعه مشاغل خانگی را به صورت هدفمند اجرا کند.
 فتاحی اردکانی هدف از اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را پایدارسازی کسب و کارهای خانگی، توسعه ظرفیت اشتغالزایی، افزایش درآمد خانوارها و سوق دهی اقتصاد غیررسمی به سمت اقتصاد رسمی برشمرد.

وی با توجه به اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در کشور در حال اجراست اضافه کرد: این طرح از جمله موارد حمایتی حوزه اشتغال است که با کارفرمایی وزارتخانه و جهاددانشگاهی به عنوان نهاد توسعه‌ای در سال جاری اجرا می‌شود و در سامانه مشاغل خانگی خدماتی همچون مشاوره، آموزش، طراحی، تولید، بسته‌بندی، بازارسازی، بازاریابی و اتصال به بازار و فروش برای صاحبان مشاغل در نظر گرفته شده است.

فتاحی اردکانی با اشاره به وجود ظرفیت های شهرستان در زمینه‌های مشاغل خانگی اظهار امیدواری کرد که در سال جهش تولید با اجرای طرح توسعه ملی مشاغل خانگی در اردکان شاهد رشد وشکوفایی این مشاغل باشیم.

‌مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد .

همچنین محمدحسین ریاحی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت  یزد گفته بود که از ۶ هزار شرکت تعاونی ثبت شده ،سه هزار و ۱۰۰ تعاونی با عضویت ۹۳۰ هزار نفر فعال است که هم اکنون ۳۰ هزار نفر در بخش تعاون استان مشغول امور اقتصادی هستند.

وی اظهار کرد: تعاونی‌های استان در ۱۴ گرایش شغلی فعالیت دارد و از مجموع تعاونی‌ها هزار و ۴۱۹  مورد با اشتغالزایی ۱۵ هزار نفر در بخش خدمات فعال است که  نیمی از اشتغال تعاونی‌های ثبت شده در این راستاست در حالی که تعاونی‌های تولیدی ۳۸ درصد اشتغال بخش تعاون را در اختیار دارد.

ریاحی با بیان اینکه تعاونی‌های کشاورزی با ۴۹۰ مورد ۱۱ درصد اشتغال را در اختیار دارد، اضافه کرد: در استان به صورت نمونه در حوزه تولید اقدام‌های خوبی انجام شده به ویژه ۳۷ درصد حوزه تولید با توجه به سابقه استان مربوط به بخش نساجی است.

وی  با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری اظهار داشت : یکی از راه حل‌ها و اساسی‌ترین، منطقی‌ترین و بنیادی‌ترین کارهایی که می‌تواند در کشور برای استقرار عدالت انجام بگیرد، بخش تعاون است که  بخش تعاون می‌تواند کشور را به ویژه در شرایط امروز از لحاظ اقتصادی نجات دهد، حوزه تعاون باید تقویت شود تا بتواند به عنوان بازویی قوی برای اشتغالزایی باشد.      

با توجه به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی سهم ۲۵ درصد برای تعاونی‌ها در اقتصاد ایران پیش بینی شده است.

مطابق قانون اساسی فعالیت اقتصادی ایران متشکل از بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی است که در حال حاضر بیشترین(حدود ۷۵ درصد) فعالیت در اختیار بخش دولتی است و سهم بخش تعاون در برنامه توسعه ششم باید به ۲۵ درصد برسد که سهم کنونی با این عدد تا حدود زیادی فاصله زیاد دارد.

در حال حاضر سه هزار و ۲۸۵ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی و ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اسمی با اشتغال ۱۰۰ هزار و ۴۴۵ نفر در استان یزد وجود دارد.

تولید بیش از ۸۰۰ نوع کالا، رتبه نخست تولید کاشی و سرامیک کشور با بیش از ۵۰ درصد، رتبه دوم تولید محصولات نساجی، رتبه سوم تولید فولاد کشور و رتبه نخست تولید رومبلی، ترمه و روفرشی از جمله جایگاه‌های برتر استان در اقتصاد ملی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.