تولید سالانه یک میلیون اصله پایه و نهال به روش کشت‌بافت در آذربایجان‌غربی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  تولید سالانه یک میلیون اصله پایه و نهال به روش کشت‌بافت در آذربایجان‌غربی
0 Comments
تولید سالانه یک میلیون اصله پایه و نهال به روش کشت‌بافت در آذربایجان‌غربی

[ad_1]

عزیز امانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه علاوه بر آن، بیش از یک میلیون نشای انواع گیاهان دارویی از جمله گل محمدی نیز به این روش در استان تولید می‌شود، اظهار داشت: کشت‌بافت یکی از علوم پیشرفته دنیاست که آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های پیشرو در این زمینه در کشور است و تاکنون در سطح بیش از هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان از این نوع نهال کشت شده است.

وی اضافه کرد: آذربایجان‌غربی به دلیل دارا بودن خاک حاصلخیز و آب و هوای مناسب یکی از پیشتازان محصولات باغی دانش بنیان در کشور به شمار می‌رود و هم‌اکنون ۲ واحد کشت بافت تولید نهال در آن فعال است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی احداث باغ‌های مدرن و متراکم، همگن بودن باغ و سهولت در انجام عملیات داشت و برداشت، افزایش بهره‌وری مصرف آب و کاهش هزینه‌های تولید میوه، کاهش دوره نونهالی و عملکرد در هکتار بیشتر، حفظ خصوصیات گیاه مادری در محصولات تکثیری، افزایش مقاومت به برخی آفات و بیماری‌ها، بهبود رشد در انواع مختلف خاک و عدم سال‌آوری در انواع درختان نظیر سیب را از مزایای نهال‌های با پایه‌های رویشی عنوان کرد. 

امانی همچنین افزایش میزان برداشت محصول تا ۲ برابر را یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از این نوع نهال‌ها بیان کرد و گفت: با توجه به فرسوده‌بودن ۴۰ درصد باغ‌های استان با بهره‌وری اقتصادی ناکافی، جایگزین کردن این باغات با استفاده از این نهال های با پایه رویشی می تواند نقش مهمی در افزایش راندمان تولید و ارتقای سطح کیفی محصولات باغی داشته باشد.

وی تاکید کرد: با توجه با احداث سالانه حدود هزار هکتار باغ جدید در خارج از حوزه دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی استفاده از این نوع نهال می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سایر نهال‌ها باشد.

وی با بیان اینکه رویکردهای کمیته نهال استان در جهت توسعه باغداری مدرن است، ادامه داد: باغداری مدرن دارای عملکرد بالا و کیفیت مطلوب است و هزینه تولید پایین و ایجاد قابلیت رقابت با کشورهای رقیب از مزایای این شیوه در باغداری است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از نهال‌های استاندارد موضوعی است که در سال‌های اخیر مورد توجه بوده است، افزود: جهاد کشاورزی استان به دنبال نهالی است که سال‌آوری آن کاهش یافته و از سال دوم محصول دهد و این با رعایت اصول فنی ممکن می‌شود. 

کشت بافت ابزاری مهم در مطالعه پایه و دارای کاربردهای تجاری است؛ تولید گیاهان عاری از ویروس و بیماری، ایجاد گیاهان با خصوصیات جدید، استفاده از کشت بافت درانتقال ژن به گیاهان، کشت سوسپانسیون سلولی و تولید متابولیت‌های اولیه و ثانویه و موارد دیگر از اهمیت کشت بافت گیاهی است.  

آذربایجان‌غربی دارای بیش از ۱۱۵ هزار هکتار اراضی باغی  است که از این میزان بیش از ۱۰۴ هزار هکتار بارور است.

از باغ‌های این استان سالانه بیش از ۱/۵ میلیون تن انواع میوه برداشت می‌شود که از این میزان حدود یک میلیون تن سیب و بقیه شامل انواع میوه‌های دیگر از جمله انگور، گردو، آلو، هلو، شلیل، آلبالو، گیلاس، زرآلو و سایر میوه‌هاست. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.