تداوم فضاسازی علیه سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  تداوم فضاسازی علیه سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی
0 Comments
تداوم فضاسازی علیه سوریه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

[ad_1]

براساس خبرنامه منتشر شده در تارنمای رسمی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، شورای اجرایی این سازمان در نشست روز پنجشنبه خود، گزارش تیم تحقیقات و شناسایی مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی در سال ۲۰۱۷ در منطقه اللطامنه در استان حما را تایید کرد.

شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی براساس گزارش این تیم که دولت سوریه آن را ساختگی و گمراه‌کننده خوانده است، تصمیم گرفت که مهلتی ۹۰ روزه به دمشق بدهد تا اقدامات خواسته شده توسط این شورا را انجام دهد.

این شورا از دولت سوریه خواسته است تا سلاح‌ها و مواد شیمیایی ادعایی تیم تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را به همراه تاسیساتی که این سلاح‌ها و مواد ادعایی در آن ساخته شده، به دبیرخانه این سازمان اعلام کند.

شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی همچنین اعلام کرد در صورتی که سوریه در این مدت نتواند به خواسته‌های این شورا عمل کند، مدیر کل این سازمان موضوع را به کشورهای عضو شورا گزارش می‌دهد تا آن‌ها تصمیمات لازم را بگیرند.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه سوریه فروردین ماه با صدور بیانیه ای گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در خصوص بکارگیری مواد سمی در سال ۲۰۱۷ در شهرک «اللطامنه» را گمراه کننده و ساختگی خواند.

وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که این گزارش دربردارنده نتیجه گیری‌های ساختگی و جعلی است و هدف از آن وارونه نشان دادن واقعیت ها و متهم کردن دولت سوریه است.

وزارت خارجه سوریه توضیح داد: سازمان مزبور در تاریخ هشتم ماه مارس ۲۰۲۰ گزارش گمراه کننده‌ای تحت عنوان «تیم تحقیق و تشخیص هویت» منتشر کرد که سوریه و بسیاری از کشورها آن را یک تیم غیرقانونی و غیرقابل استناد دانستند.

در ادامه بیانیه مزبور آمده است: این گزارش مبتنی بر منابع جعلی تهیه شده توسط تروریست های جبهه النصره و به اصطلاح گروه تروریستی «کلاه آبی‌ها» است که به دستور آمریکا و ترکیه و برخی از کشورهای غربی تهیه و تنظیم شد و در آن تمامی اصول مربوط به یک تحقیق سالم و بی‌پیرایه نادیده گرفته شده است.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در گزارش خود مدعی شده که نیروی هوایی سوریه عامل بمباران شیمیایی سال ۲۰۱۷ در الطامنه واقع در غرب سوریه بوده است.

تیم تحقیق و شناسایی این سازمان ادعا کرده است که در آن زمان،‌ یک جنگنده سوخو ۲۲ نیروی هوایی سوریه با بلند شدن از پایگاه هوایی الشعیرات یک بمب سارین از نوع M۴۰۰۰ را در قسمت جنوبی اللطامنه انداخته است.

طبق ادعای این تیم تحقیقاتی، این هواپیمای جنگنده متعلق به تیپ ۵۰ لشکر هوایی ۲۲ سوریه حدود ساعت ۶ روز ۲۴ مارس ۲۰۱۷ (۴ فروردین ۹۶) این عملیات را انجام داده است. براساس گزارش ادعایی تیم مذکور، عملیات این جنگنده به همین ترتیب در روز ۳۰ مارس همان سال (۱۰ فروردین ۹۶) دوباره تکرار شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *