تاس: اسنودن اقامت دائم روسیه را گرفت

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  تاس: اسنودن اقامت دائم روسیه را گرفت
0 Comments
تاس: اسنودن اقامت دائم روسیه را گرفت

[ad_1]

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی تاس روز پنجشنبه به نقل از آناتولی کوچرنا وکیل اسنودن نوشت: ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا از روسیه مدرک اقامت دائم به نام (وید ناژیتلستوا) گرفت.

وی در همین حال یادآورشد  که اسنودن در زمان حاضر به گرفتن تابعیت روسیه فکر نمی کند.

اسنودن که در گذشته درخواست پناهندگی به کشورهای دیگری داده بود در پی شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای روسیه روز ۲۹ فروردین ماه  به ناچار مدارک خود را برای تمدید اقامت به وزارت کشور روسیه ارایه کرد.

 کوچرنا وکیل اسنودن در آن زمان گفته بود که موکلش درخواست اقامت سه ساله داده است چرا که تا کمتر از یک ماه دیگر مهلت اقامت وی پایان می‌یافت.

به گفته وکیل اسنودن، با توجه به وضعیت پیش آمده بر اثر شیوع بیماری کرونا، برخی مسائل را نمی توان فوری برطرف کرد و آنها با درک این مساله، در انتظار تصمیم گیری اداره مهاجرت روسیه در این مورد هستند.  

اسنودن که سال ۲۰۱۳ از محل کار خود در مرکزی متعلق به اداره امنیت ملی آمریکا در هاوایی به هنگ کنگ گریخت، هزاران مدرک طبقه بندی شده جاسوسی و امنیتی این کشور را در اختیار روزنامه نگاران قرار داد.
وی پس از ابطال گذرنامه‌اش از سوی آمریکا به روسیه رفت و با کسب پناهندگی موقت در این کشور زندگی می کند.

پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا این را نیز گفت که در طول اقامت در روسیه، سازمان های اطلاعاتی این کشور به وی پیشنهاد همکاری دادند اما وی این پیشنهادها را رد کرده است چرا که در غیر اینصورت اکنون در کاخ زندگی می کرد و در رژه میدان سرخ مسکو نیز دیده می شد.

اسنودن یادآورشد که هیچ چیزی برای ارایه به سازمان های اطلاعاتی روسیه ندارد.

وی ادامه داد: وضعیت به گونه ای است که من بطور کامل از دسترسی به اسناد محرمانه‌ای که پیش از ترک هنگ کنگ در اختیار خبرنگاران قرار دادم محروم شدم زیرا نمی دانستم پس از آن چه خواهد شد.
اسنودن خاطرنشان کرد که از ۲۷ کشور جهان از جمله آلمان و لهستان درخواست پناهندگی کرده است. در همه این کشورها به غیر از روسیه از اقدامات متقابل آمریکا ترسیدند.
وی گفت که سکونت در روسیه انتخاب وی نبوده است حال آنکه مردم آمریکا این را از یاد می برند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *