بازدید نمایندگان دو قوه از ستاد انتخابات نماینده مدیران مسئول

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  بازدید نمایندگان دو قوه از ستاد انتخابات نماینده مدیران مسئول
0 Comments
بازدید نمایندگان دو قوه از ستاد انتخابات نماینده مدیران مسئول

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، ناصر سراج و غلامرضا منتظری عصر سه شنبه همزمان با برگزاری مرحله دوم هجدهمین دوره انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات ضمن بازدید از روند برگزاری این انتخابات،‌ از صحت و سلامت برگزاری آن خبر دادند.

ناصر سراج، نماینده قوه قضاییه در هیات نظارت بر مطبوعات، در حاشیه این بازدید گفت: با توجه به حضور هیات ۳ نفره ناظر بر انتخابات، انتخابات در صحت و سلامت کامل در حال برگزاری است.

همچنین غلامرضا منتظری، نماینده مجلس شورای اسلامی در هیات نظارت بر مطبوعات نیز در حاشیه بازدید از ستاد برگزاری انتخابات نماینده مدیران مسئول ،گفت: با ساز و کارهای امنیتی و نظارتی اتخاذ شده در انتخابات نماینده مدیران مسئول، به صحت و سلامت این انتخابات خوشبین هستم.

به گزارش ایرنا، مرحله دوم هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات  ساعت ۱۰ صبح امروز براساس تبصره ۱ ماده ۳۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات آغاز و تا ساعت ۱۶ امروز سه شنبه، چهارم آذرماه ۹۹ ادامه دارد.

تعداد چهار هزارو ۴۴ نفر از مدیران مسئول رسانه‌ها که صلاحیت‌شان برای شرکت در انتخابات بر اساس تبصره ۴ ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات احراز و نام آن‌ها در فهرست اعلام شده در سامانه جامع رسانه‌های کشور قرار دارد، می‌توانند در انتخاب نماینده خود در هیات نظارت بر مطبوعات سهیم باشند.

نتیجه این مرحله از انتخابات نیز همانند مرحله نخست، بلافاصله پس از پایان مهلت قانونی و تایید کمیته ناظر، اعلام می‌شود.

حضور نمایندگان مرکز «ماهر» وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و پلیس «فتا» در ستاد انتخابات برای افزایش ضریب امنیت انتخابات، ازجمله تمهیدات امنیتی هجدهمین دوره  این انتخابات است.

مرحله نخست هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات ۲۰ آبان‌ماه ۹۹ از ساعت ۱۰ صبح آغاز و با تایید کمیته ناظر بر انتخابات، پس از تمدید نیم ساعته در ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه به پایان رسید.

حدنصاب مشارکت بالای ۵۰ درصدی با مشارکت دوهزارو۲۶۱ نفر از مدیران مسئول واجد شرایط، در مرحله نخست بدست آمد اما با توجه به صراحت آیین نامه اجرایی انتخابات، منتخب مدیران مسئول نیز بایستی اکثریت مطلق آرا را کسب نماید که این حدنصاب، با اندکی فاصله به دست نیامد.

جدول تفکیکی مدیران مسئول واجد شرایط در انتخابات بر اساس دوره انتشار رسانه همراه با جزئیات آنها هم اکنون قابل مشاهده است.

هیات نظارت بر مطبوعات در یک نگاه

هیات نظارت بر مطبوعات در کشور براساس ماده ۱۰ و ۱۱ قانون مطبوعات شکل گرفته است، این هیات یک نهاد فراقوه‌ای است که در ترکیب آن، نمایندگانی از سه قوه نیز حضور دارند و نقش مهمی در نظارت بر رسانه دارد چرا که در همان ابتدا، رسانه با مجوز و تائید صلاحیت هیات نظارت فعالیت خود را آغاز می‌کند. تمامی رسانه ها اعم از مکتوب، برخط،‌ پایگاه‌های خبری و… در طول فعالیت خود در مورد بقای شرایط تبصره ماده (۱۱) و عدم تحقق یکی از موارد مندرج در مواد (۶) و (۷) تحت نظارت قرار دارند و این هیات در صورت لزوم می تواند رسانه ها را از ادامه کار خود منع کند.

دبیرخانه هیأت نظارت با امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود و زیرنظر آن هیأت انجام وظیفه می‌کند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ریاست هیأت نظارت بر مطبوعات را بر عهده دارد و پاسخگوی عملکرد هیأت مذکور در مجلس و ‌دیگر مراجع ذی صلاح است.

‌براساس ماده ۱۱ این قانون مطبوعات، رسیدگی به درخواست صدور پروانه و تشخیص صلاحیت متقاضی و مدیر مسئول به عهده هیأت نظارت بر مطبوعات است.

طبق ماده ۱۰ قانون مطبوعات، اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات عبارتند از یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نماینده تام‌الاختیار وی، یک نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس، یک استاد دانشگاه به انتخاب وزیر فرهنگ و آموزش عالی، یک مدیر مسئول مطبوعات به انتخاب آنان، یک استاد حوزه علمیه به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه قم و یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به انتخاب آن شورا.

تعیین نماینده رسانه ها در هیات نظارت برمطبوعات

انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات، هر دو سال یکبار به منظور انتخاب نماینده مدیران مسئول رسانه های کشور در هیات نظارت بر مطبوعات برگزار و نماینده منتخب رسانه ها با رای مستقیم خود آنها تعیین می شود.

نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات با رای مستقیم اهالی رسانه و مدیران مسئول تعیین و پس از برگزاری انتخابات تعیین می شود.

تاکنون هفده دوره انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات برگزار شده است که در آخرین دوره و در آذر ماه ۹۷، حسین انتظامی همزمان با برگزاری دور دوم هفدهمین انتخابات نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات، با کسب ۹۵۹ رأی به عنوان نماینده منتخب مدیران مسئول در این هیات انتخاب و معرفی شد. او که ۱۶ سال این سمت را بر عهده داشته است، با انتشار یادداشتی، از اعتماد مدیران رسانه‌ها در طی هشت دوره نمایندگی آنها، قدردانی و از این سمت خداحافظی کرد.

روز ۲۰ آبان ماه ۹۹ هجدهمین دوره انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات با حضور بیش از۳ هزار مدیرمسئول واجد شرایط رای دهی به صورت الکترونیک برگزار شد و با توجه به حد نصاب نرسیدن این دوره،ا نتخابات به مرحله دوم کشیده شد.

وظیفه نماینده مدیران رسانه ها در هیات نظارت

فردی که از میان نامزدها پس از دو مرحله برگزاری انتخابات برگزیده می شود در واقع نماینده تمامی رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات و همچنین خانواده رسانه است.

این نماینده مانند سایر نمایندگان دستگاههای مختلف که پیش تر اشاره شد دارای یک رای در هیات نظارت بر مطبوعات است.

وی با حضور در این هیات علاوه بر نمایندگی کامل رسانه ها ،در امر رای گیری نیز شرکت کرده و همواره مدافع حقوق آنها در هیات نظارت خواهد بود.

صدور مجوز برای رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات

رسانه های الکترونیک، مکتوب، مجازی و پایگاههای خبری از جمله رسانه هایی هستند که برای آنها مجوز فعالیت صادر می شود.

ارائه مجوز در دولت های یازدهم و دوازدهم روند سریع تری به خود گرفته به طوریکه فاصله زمانی صف انتظار به کمتر از چهارماه کاهش یافته و در برخی از رسانه های درخواست کننده حتی به روز رسانی شده است.

هر ماه با توجه به تشکیل جلسات مستمر هیات نظارت بر مطبوعات با حضور تمامی اعضا و شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روند ارائه مجوز فعالیت به رسانه ها سیر صعودی به خود گرفته است.

تمامی مراحل درخواست صدور مجوز، ثبت و تغییر وضعیت رسانه و مطبوعات در راستای سیاست دولت، به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حضور افراد انجام و پیگیری می شود.

هیات نظارت بر مطبوعات در مجموع طی سال های مهر ۹۳ تاکنون برای بیش از۱۰ هزار رسانه اعم از مکتوب، الکترونیک و پایگاههای خبری و سایت ها مجوز فعالیت صادر کرده است.

جزئیات و شرح کامل رسانه های دارای مجوز در سایت معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.

تمامی جلسات هیات نظارت بر مطبوعات با حضور مستمر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه در دولت تدبیر و امید برگزار شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.