بارش برف و باران و خوشحالی مردم جنوب آذربایجان‌غربی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  بارش برف و باران و خوشحالی مردم جنوب آذربایجان‌غربی
0 Comments
بارش برف و باران و خوشحالی مردم جنوب آذربایجان‌غربی

[ad_1]

به گزارش ایرنا، بارش این نعمت الهی در سومین ماه از فصل پاییز که از شب گذشته در بیشتر شهرهای جنوبی استان آغاز شده است و همچنان ادامه دارد موجی از خوشحالی و شادی را در دل مردم این منطقه ایجاد کرده و موجب امیدواری کشاورزان به داشتن سالی پربار و پر محصول شده است.

کاهش نزولات آسمانی در پاییز امسال موجب نگرانی مسوولان و کشاورزان این شهرستان شده بود ولی آغاز این بارش‌ها این امید را در دل مردم ایجاد کرد تا این بارش‌ها و به ویژه در فصل زمستان کاهش نزولات آسمانی را جبران کند.

ریزش برف در مناطق مختلف جنوب این استان سردسیر و کوهستانی علاوه بر اینکه خوشحالی و شادمانی مردم را به همراه داشت، موجب رفع آلودگی هوا شد و طراوت خاصی به هوای شهرهای بزرگ آن بخشید.

بارش شدید برف هم‌اکنون مهاباد و شماری از شهرهای جنوبی استان را سفیدپوش کرده و موجب غافلگیر شدن مردم از این بارش‌ها شده است؛ بارش برف همچنین چهره‌ای کاملا زمستانی به این مناطق بخشیده است به طوری که مردم با لباس‌های گرم و زمستانی از منزل خارج می‌شوند.

بارش برف همچنین موجب کندی تردد در بیشتر محورهای مواصلاتی جنوب آذربایجان‌غربی به ویژه در گردنه‌ها و مناطق کوهستانی شده و رانندگان را با مشکلاتی مواجه ساخته است. 

بارش برف تردد در گردنه‌های مهاباد را کُند کرد

رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد گفت: بارش برف و وجود مه غلیظ، تردد در گردنه‌های این شهرستان را کُند و رانندگان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

محسن خادمی اظهار داشت: هم‌اکنون بارش برف در گردنه‌های “قره‌بلاغ” در جاده مهاباد – بوکان و “زمزیران” در محور مهاباد – سردشت گزارش شده و برای انجام عملیات برف‌روبی و نمک‌پاشی ادوات راهداری در راهدارخانه‌های “قره‌بلاغ”، “کیتکه” و “کله‌گاوی” استقرار پیدا کردند.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون به دلیل بارش و مه غلیظ، دید افقی در گردنه‌های این شهرستان به کمتر از ۵۰ متر کاهش یافته است که رانندگان باید در این مسیر هنگام تردد از چراغ مه‌شکن استفاده کرده و اقدام به رعایت فاصله طولی کنند.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: با توجه به پیش‌بینی تداوم بارش‌ها و به‌ویژه بارش برف در گردنه‌ها و محورهای کوهستانی این شهرستان، رانندگان باید زنجیرچرخ، سوخت کافی و جیره‌غذایی به همراه داشته باشند.

وی اظهار داشت: برای اجرای طرح زمستانی، امسال ۶۰ مامور راهداری و ۲۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین راهداری در راهدارخانه‌های ثابت و سیار این شهرستان مستقر خواهند شد.

برف و باران محور اشنویه – ارومیه را لغزنده کرده است

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اشنویه نیز گفت: مه غلیظ و بارش برف و باران در محور اشنویه – ارومیه و گردنه های این محور موجب لغزندگی سطح‌ جاده شده و رانندگان باید با احتیاط بیشتری تردد کنند.

هاوری مدرس اظهار داشت: مه غلیظ که با بارش باران و برف نیز همراه است، تردد در این گردنه‌ و جاده‌های کوهستانی این شهرستان را با مشکلاتی مواجه کرده و دید افقی را به کمتر از ۵۰ متر رسانده ‌است.

وی افزود: هم‌اکنون ماشین آلات راهداری جهت عملیات برفروبی در منطقه “مرگور” در محور اشنویه – ارومیه و روستاهای “لولکان “و “ژاراباد” مستقر شده و راهداران در حال برف‌روبی این مسیرها هستند.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اشنویه اضافه کرد: به دلیل مه غلیظ رانندگان در این محورها ضمن احتیاط و کاهش سرعت از چراغ‌های مه‌شکن استفاده کنند و با توجه به کاهش دید افقی، برودت و کاهش دما در این گردنه‌ و سایر جاده‌های کوهستانی این شهرستان رانندگان نسبت به بررسی عملکرد مناسب سیستم روشنایی، بخاری و سیستم ترمز خودرو خود اطمینان یابند و سپس به مسافرت اقدام کنند.

مدرس ادامه داد: تردد در همه محورهای مواصلاتی این شهرستان با وجود بارش برف و باران در جریان است.

سامانه بارشی جنوب آذربایجان‌غربی را فرا گرفت

کارشناس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌غربی گفت: بارش برف و باران با ورود سامانه بارشی به جنوب استاناز شب گذشته موجب بارش‌های خوبی در مناطقی نظیر مهاباد و تکاب شده‌است.

یاسر اشتاد افزود: با توجه به ورود این سامانه، لازم است تا توسط دستگاه‌های مسوول تمهیدات لازم نسبت به لغزندگی، کاهش دید و اخلال در تردد جاده‌ای در نظر گرفته شود.

وی اظهار داشت: مه گرفتگی در اغلب مناطق با تاکید بر جنوب و مرکز استان تا اواخر وقت جمعه پیش بینی می‌شود و لازم است تا اقدام لازم در خصوص آبگرفتگی معابر شهری و سیلاب به کار گرفته شود.

کارشناس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌غربی گفت: اجتناب از سفرهای غیر ضروری و خودداری از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه ها، آماده‌باش راهداری‌ها برای آماده‌سازی تجهیزات برف زدایی، برف‌روبی و  رعایت نکات ایمنی در رانندگی و تجهیز وسایل نقلیه به امکانات زمستانی یک ضرورت برای روزهای پیش‌رو است.

اشتاد با بیان اینکه این سامانه به تدریج مرکز و شمال آذربایجان‌غربی را در بر می‌گیرد، افزود: این سامانه روز شنبه و یکشنبه تضعیف شده و دوشنبه آذربایجان‌غربی را ترک می‌کند.

آذربایجان‌غربی استانی کوهستانی در شمال غرب کشور با سالانه ۴۰۰ میلیمتر بارندگی است؛ سردشت پربارش‌ترین شهر استان با سالانه بیش از هزار میلی‌متر بارندگی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.