اهالی قلم و جریان نشر سهم خود را در قبال دفاع مقدس ادا کرده است

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  اهالی قلم و جریان نشر سهم خود را در قبال دفاع مقدس ادا کرده است
0 Comments
اهالی قلم و جریان نشر سهم خود را در قبال دفاع مقدس ادا کرده است

[ad_1]

سیدعباس صالحی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از مجموعه «چهل کتاب، چهل سال پایداری» ضمن تبریک چهلمین سالگرد دفاع مقدس و ادای احترام به خانواده شهدا و فرماندهان نظامی حاضر در مراسم، گفت: نیروی هوایی ارتش در فضای انقلاب اسلامی بیانگر اتفاقات خاصی در انقلاب اسلامی است، وقتی که نیروی هوایی در ۱۹بهمن ۵۷ خدمت امام راحل رسیدند و آن اتفاق تاریخی رخ داد، رژیم طاغوت و پشتیبانان آن فهمیدند که دیگر کارشان به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: نیروی هوایی در مرحله بعد یعنی در دفاع مقدس پیشگام شد، عصر ۳۱شهریور ۵۹ با حملات نیروی هوایی رژیم بعثی جنگ رسما آغاز شد و پس از آن امام راحل فرمودند «دزدی آمده، سنگی انداخته و جواب خود را خواهد گرفت» و پس از سخن امام کمتر از ۱۲ ساعت، ۱۴۰هواپیمای ایرانی فضای عراق را پر کرد و پاسخ حمله ناجوانمردانه رژیم بعثی را داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در طول دفاع مقدس نیز شاهد بودیم که نیروی هوایی کاملا حریم هوای ایران را ایمن کرده و بی تردید اقدامات این نیروی نظامی ستودنی است.

بیش از ۳۲هزار جلد کتاب مربوط به حماسه هشت سال دفاع مقدس

صالحی با اشاره به تلاش‌های مدافعان سلامت تصریح کرد: این قشر از جامعه در هشت سال دفاع مقدس نیز کوشا بودند، اورژانس‌ها در۱۰ کیلومتری نزدیک به سنگرها حضور داشت، پزشکان و پرستاران با وجود تعداد اندک‌شان حماسه عظیمی خلق کردند. در حال حاضر نیز با وجود گذشت هفت ماه از شیوع ویروس کرونا همچنان شاهد حماسه‌آفرینی این قشر هستیم.

وی با اشاره به آنکه دفاع مقدس پدیده‌ای تمام شدنی نیست و نمی‌توان گفت هشت سال دفاع مقدس گذشته و پرونده آن به تاریخ پیوسته است، خاطرنشان کرد: این پدیده همچون پرونده‌ای در جریان است، یکی از حوزه‌هایی که این پرونده را باز نگاه داشته حوزه نشر و کتاب است، ۱۳هزار و ۶۰۰ کتاب چاپ اول و ۱۸ هزار کتاب تجدید چاپ تا به امروز به دفاع مقدس پرداخته است.

رکوردی که در عرصه کتاب دفاع مقدس شکسته شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آنکه در حوزه‌های دیگر عرصه مکتوب دفاع مقدس اتفاقات خوبی رقم خورده است بیان کرد: هرچند این اتفاقات ما را به قله نرسانده و هنوز در دامنه هستیم اما توقف هم نداشته و مسیری را به پیش بردیم که برای آینده ایران توشه غنی به شمار می‌رود.

بیش از ۱۵هزار صفحه از کتاب‌های چاپ شده امسال به دفاع مقدس اختصاص داشته است که رکورد سال‌های مختلف را شکسته است، دو و یک دهم (۲/۱) صفحات کتاب‌های منتشر شده در سال مربوط به دفاع مقدس است، این نشان می‌دهد، جریان نشر و اهل قلم سهم خود را در قبال دفاع مقدس به خوبی ادا کرده است.

آرای امام راحل و مقام معظم رهبری درباره وصیت‌نامه شهدا

وی با اشاره به حوزه اسناد دفاع مقدس، بیان کرد: در مورد وصیت‌نامه شهدا می‌توان به کلام امام راحل رجوع کرد، ایشان می‌فرمایند «این وصیت نامه‌هایی که این عزیزان (شهدا) می‌نویسند مطالعه کنید، پنجاه سال عبادت کردید و خدا قبول کند، یک روز هم یکی از این وصیت نامه ها رو بگیرید و مطالعه کنید و فکر کنید»، تصویر عام از عبادت، نماز، روزه و سفر حج است اما نظر امام راحل به عنوان یک فقیه در مورد مطالعه این وصیت‌نامه‌ها یک نوع عبادت است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد:‌ رهبر معظم انقلاب در این خصوص می‌فرمایند «وصیت‌نامه‌هایی که امام فرمودند بخوانید من به توصیه ایشان خیلی عمل کردم و هر وصیتی که به دستم رسیده است خوانده‌ام و ‌چیزهای عجیبی در این وصیت‌ها وجود دارد». وصیت‌نامه‌ها به عنوان بخشی از اسناد جنگ نشان می‌دهد که اتفاقات خوبی در ‌دایره‌المعارف جنگ رخ داده است که به عنوان یک گنجینه از آن در دایره نشر حفظ می‌شود.

فرصت مستقیم و بی‌واسطه نشر کشور با دفاع مقدس

صالحی با اشاره به حوزه خاطرات گفت: خاطرات پراکنده‌ای که بازماندگان جنگ دارند گنج قابل توجهی از جنگ را ساخته‌ است، دفاع مقدس ما طعم خاصی دارد، تاریخ ما هرچه به گذشته می‌رود با واسطه همراه است، هرگاه واسطه‌ای در کار است احتمالات را هم به همراه دارد، اما جریان نشر ما فرصت ارتباط مستقیم و بدون واسطه را پدید آورده است که واقعی و از جنس حقیقت است و جذابیت خاص خود را دارد. اینکه انسان چقدر می‌تواند در یک موقعیت خاص کارهای غیرمتعارف انجام دهد موضوعی است که درخاطرات می‌توان آن را دید.

وی با بیان اینکه حوزه داستان‌نویسی با شاخه‌های مختلف نیز اتفاق‌های خوب زیادی را در این ایام تجربه کرده است، تصریح کرد: دفاع مقدس فرصتی را در داستان‌نگاری به خود اختصاص داده است که در شرایط دیگر به سختی می‌توان ایجاد کرد. در داستان‌نویسی باید باورپذیری پدید آید و حوزه دفاع مقدس مضمون‌های باورپذیر زیادی دارد.

به گفته صالحی، در بخش شعر دفاع مقدس نیز ظرفیت بالایی داریم، شعر دفاع مقدس ترکیبی از عرفان و حماسه است، همچنین شعر گاهی تخیلی و گاه واقعی است. شعر دفاع مقدس ترکیبی از تخیل و واقعیت را به همراه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره به اهمیت حوزه پژوهش در دفاع مقدس گفت: اگر می‌خواهیم دفاع مقدس به فراموشی سپرده نشود باید به فضای پژوهش دفاع مقدس پرداخت زیرا می‌تواند روایت متفاوت و اثرگذاری از مستندات تاریخی را بیان کند.

در پایان این مراسم با وزیر فر هنگ و ارشاد اسلامی، امیر سرتیپ خلبان حبیب بقایی فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، سعید اوحدی رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از فرماندهان نظامی و نویسندگان و ناشران دفاع مقدس از مجموعه «چهل کتاب،‌چهل سال پایداری» رونمایی شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *