انسداد چاه‌های غیرمجاز در مهاباد به ۲۵ حلقه رسید

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  انسداد چاه‌های غیرمجاز در مهاباد به ۲۵ حلقه رسید
0 Comments
انسداد چاه‌های غیرمجاز در مهاباد به ۲۵ حلقه رسید

[ad_1]

رضا جهین روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با انسداد این تعداد چاه، سالانه از تخلیه و برداشت غیرمجاز بیش از ۳۰۰ هزار مترمکعب آب‌های زیرزمینی در این شهرستان جلوگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: انسداد تکلیفی چاه‌های غیرمجاز این شهرستان امسال ۱۲۰ حلقه تعیین شده است که تا آخر سال با دستور مستقیم مراجع قضایی نسبت به انسداد آنها اقدام می‌شود.

مدیر امور آب مهاباد اظهار با اشاره به اینکه سال گذشته نیز ۲۶ حلقه چاه در ۲ بخش مرکزی و خلیفان مسدود شده بود، اضافه کرد: با شناسایی چاه‌های غیرمجاز و اخذ حکم قضایی، مسدود شدن آنها تا پایان آذرماه نیز بیش از ۸۰ درصد سهمیه ابلاغی خواهد بود.

جهین اظهار داشت: تاکنون پنج هزار و ۳۶۴ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان شناسایی شده که حجم تخلیه آنها بالغ بر ۷۰ میلیون مترمکعب است.

وی تاکید کرد: برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی باعث کاهش این منابع و پایین رفتن سطح آب آنها شده که در بسیاری از مواقع موجب فرونشست اراضی نیز می‌شود.

جهین بیان کرد: هم‌اکنون هزار و ۵۷۵ حلقه چاه دارای مجوز در مهاباد با حجم تخلیه بیش از ۵۲ میلیون متر مکعب وجود دارد که از این تعداد هزار و ۳۱۷ حلقه در بخش کشاورزی با حجم تخلیه ۴۴.۵ میلیون مترمکعب، ۱۹۷ حلقه با حجم تخلیه ۳.۵ میلیون متر مکعب مربوط به بخش صنعت و ۵۸ حلقه نیز با حجم تخلیه ۶ میلیون مترمکعب مربوط به آب شرب است.

مهاباد دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان بیش از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار با سامانه‌های نوین و مجهز آبیاری می‌شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *