انتخابات زودهنگام محور دیدار بارزانی و الحلبوسی

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  انتخابات زودهنگام محور دیدار بارزانی و الحلبوسی
0 Comments
انتخابات زودهنگام محور دیدار بارزانی و الحلبوسی

[ad_1]

به گزارش ایرنا از بیانیه دفتر رئیس پارلمان عراق، در این دیدار درباره اوضاع سیاسی عراق، لزوم اعمال قانون و اقتدار دولت و نیز تکمیل همه روندها و برگزاری آزاد انتخابات زودهنگام به شکلی که بیانگر اراده دولت باشد، گفت و گو و تبادل نظر شد.
براساس این بیانیه، الحلبوسی و بارزانی همچنین در مورد حوزه‌های متعدد انتخابات، تصویب قوانین لازم برای مرحله آتی از جمله اصلاح قانون دادگاه عالی فدرال گفت‌وگو کردند.
دو طرف همچنین بر اهمیت یکسان سازی دیدگاه و مسئولیت‌ پذیری‌ گروه های سیاسی برای گذر از چالش‌ها و بحران‌ها و نیز لزوم تداوم گفت‌وگو با هدف حل مسائل میان دولت فدرال و اقلیم کردستان عراق در چارچوب قانون اساسی و مقدم شمردن منافع عالی ملی و تحقق عدالت اجتماعی رایزنی کردند.
اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی بغداد سال هاست که در باره پرداخت حقوق و بودجه، درآمدهای نفتی و مدیریت مناطق مورد مناقشه با یکدیگر اختلاف نظر اساسی دارند.
از سوی دیگر، کامل نبودن قانون جدید انتخابات و چگونگی تقسیم حوزه های انتخابیه از مهم ترین چالش های پیش روی برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در عراق است.
گروه ها و مولفه های سیاسی شیعه، سنی و کرد عراق در مورد تقسیم حوزه های انتخابیه با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق دهم مرداد در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که انتخابات زودهنگام پارلمانی  ششم ژوئن ۲۰۲۱ (نیمه خرداد ۱۴۰۰) برگزار می شود.
وی وعده داد که انتخابات را عادلانه، شفاف و به دور از دخالت جناح ها برگزار کند.
آخرین انتخابات پارلمانی عراق اردیبهشت ۹۷ برگزار شد که با انتقادهای گسترده ای در خصوص تخلف و تقلب مواجه شد و در عین حال کمترین مشارکت مردمی از ابتدای سقوط رژیم صدام در این رویداد به ثبت رسید.
این انتخابات به دلیل مخالفت ها در نهایت منجر به اعتراض های گسترده خیابانی اول اکتبر گذشته (نهم مهرماه ۹۸) شد که حاصل آن استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» بود.
معترضان همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شدند، درخواستی که مورد موافقت جناح های سیاسی و پارلمانی عراق قرار گرفت.
جریان های سیاسی موجود در پارلمان عراق اردیبهشت گذشته «مصطفی الکاظمی» را به عنوان نخست وزیر جدید معرفی کردند تا فضا را برای انتخابات زودهنگام فراهم کند و اعتماد عمومی دوباره به روند سیاسی بازگردد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.