امضای تفاهم‎نامه برای گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اکو

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  امضای تفاهم‎نامه برای گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اکو
0 Comments
امضای تفاهم‎نامه برای گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اکو

[ad_1]

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو در این دیدار با تاکید بر گسترش فعالیت‎های فرهنگی میان کشورهای عضو اکو گفت: یکی از محورهای مهم در حوزه همکاری‎ها برگزاری بزرگداشت برای مفاخر علمی، هنری و ادبی است و حتی برخی از این برنامه‎ها از سوی سازمان یونسکو نیز پیگیری می‎شوند. 

وی ادامه داد: در این حوزه مشترکات فرهنگی بسیاری وجود دارد و امسال در تاجیکستان برای کمال خجندی برنامه‎های فراوانی از سوی این کشور تدارک دیده شده است.

همچنین می‎توانیم در زمینه چاپ و نشر کتاب‏ها، ترجمه آثار مفاخر فرهنگی به زبان‏‎های دیگر نیز فعالیت کنیم. هم اکنون در سازمان اکو آثار بسیاری به صورت چندزبانه آماده شده‎اند که آماده انتشار هستند که نیاز به حمایت دارند. 

سرور بختی با تاکید بر غنی‌سازی منابع کتابخانه‎های کشورهای عضو اکو گفت: اهدای کتاب به کتابخانه‌‏های کشورهای عضو گام بسیار موثری برای گسترش فرهنگ میان کشورهاست. همچنین برای این منظور می‎توانیم فعالیت‎های فرهنگی را در کشورهای عضو برگزار کنیم تا از این طریق ارتباط میان کشورها گسترده‎تر شود. 

وی در پایان بر گسترش رویدادهای نمایشگاه‎های فرهنگی تاکید کرد و خواهان برگزاری نمایشگاه کتاب در میان کشورهای منطقه شد.

در ادامه این مراسم دکتر محسن جوادی با تشریح فعالیت‎های معاونت امور فرهنگی در بخش‌های مختلف گفت: برای برگزاری جشنواره برای مفاخر فرهنگی در کشورهای عضو اکو می‎توانیم کارگروهی انتخاب و با کار کارشناسی نسبت به این کار اقدام کنیم.

وی ادامه داد: باید توجه شود در انتخاب مفاخر به سراغ کسانی برویم که در طول این سال‎ها کمتر مورد توجه قرار گرفته‎اند زیرا بارها برای بزرگانی همچون ابن سینا جشنواره‎ها و رویدادهای فرهنگی برگزار شده است. 

محسن جوادی با ارایه توضیح درباره طرح «گرنت» و استفاده از این ظرفیت برای انتشار آثار موسسه اکو به زبان‎های خارجی گفت: این اقدام می‎تواند از طریق دفتر مجامع، تشکل‎ها و فعالیت‎های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری شود. همچنین می‎توانیم نیم‎نگاهی به نشر الکترونیک داشته باشیم و از ظرفیت‎های این بخش نیز استفاده کنیم. 

همچنین ایوب دهقانکار سرپرست موسسه نمایشگاه‎های فرهنگی ایران در این جلسه با تاکید بر استفاده از ظرفیت‎های موسسه برای برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: این موسسه آمادگی آن را دارد تا آثار چندزبانه تولید شده را به صورت نمایشگاهی مستقل برگزار کند و یا به صورت دوره‎‌ای در کشورهای عضو برای نمایش آثار حضور یابد. 

وی ادامه داد: همچنین می‎توانیم بخشی از فضای غرفه موسسه نمایشگاه‎های فرهنگی در رویدادهای بین‎المللی را به نمایش آثار کشورهای عضو اختصاص دهیم. 

دهقانکار در پایان خاطرنشان کرد: کشورهای عضو نیز می‎توانند مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شوند و یا در مقام شهر مهمان و بورسیه نمایشگاه کتاب تهران در این رویداد بین‎المللی حضور داشته باشند. 

عباس نظری مدیر فعالیت‎های جشنواره‎ای و نمایشگاهی موسسه فرهنگی اکو با اشاره به سابقه فعالیت‎های فرهنگی کشور ایران در میان کشورهای آسیانه میانه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی گفت: ایران نخستین کشوری بود که بعد از فروپاشی با حضور در منطقه اقدام به برگزاری نمایشگاه برای مراودات فرهنگی کرد و به طور مستمر در این سال‎ها حضور داشته است. عمده‌ترین فعالیت ایران نیز برگزاری نمایشگاه کتاب بود.

وی ادامه داد: در برهه کنونی برای گسترش تعاملات فرهنگی می‏‎توانیم فعالیت‎های فرهنگی را تقویت کنیم. همچنین برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‎بندی در مشهد نیز نشان داد که کشورهای عضو اکو می‎توانند در سایه فعالیت‎های فرهنگی به فعالیت اقتصادی نیز نظر داشته باشند.   

مهرزاد دانش نیز در این مراسم با تشریح وظایف دفتر چاپ و نشر و پیشرفت‎های صنایع ایران در حوزه چاپ و نشر در سال‎های اخیر گفت: این دفتر آمادگی آن را دارد تا پل واسطی برای معرفی اتحادیه‎های چاپی کشورهای عضو باشد تا از این طریق به گسترش مراودات چاپی میان کشورها کمک کند. 

دانش با اشاره به برگزاری نمایشگاه تکو در سال ۲۰۱۱ در مشهد گفت: این آمادگی وجود دارد تا بعد از بهبود شرایط بار دیگر میزبان نمایشگاه چاپ و محصولات چاپی در یکی از استان‎های کشور برای کشورهای اکو باشیم. 

مدیرکل دفتر چاپ و نشر با اشاره به وظیفه دیگر این دفتر در تجهیز کتابخانه‎ها گفت: دو سال قبل تعداد ۵۰۰ نسخه کتاب در حوزه فرهنگ، دین و ادبیات فارسی به کتابخانه‏های کشورهای عضو اکو اهدا شد و هنوز هم می‎توانیم در این زمینه به کشورها مساعدت کنیم. 

علیرضا اسماعیلی، مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی نیز در پایان این نشست تاکید کرد: مجموعۀ قابلیت‌های ذکر شده از سوی مدیران می‎تواند در قالب یک تفاهم‎نامه میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی اکو به امضا برسد تا شاهد گسترش فعالیت‎های فرهنگی باشیم. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.