اقلید، برترین شهرستان فارس در مهار آتش‌سوزی منابع طبیعی معرفی شد

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  اقلید، برترین شهرستان فارس در مهار آتش‌سوزی منابع طبیعی معرفی شد
0 Comments
اقلید، برترین شهرستان فارس در مهار آتش‌سوزی منابع طبیعی معرفی شد

[ad_1]

حسن مقیم، شنبه در آیین معارفه رییس اداره منابع طبیعی شهرستان اقلید، بیان کرد: افزایش میزان مشارکت جوامع محلی و انجمن‌های مردم نهاد در این شهرستان، سبب ایجاد عملکرد مطلوب در مهار آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها شده است .

وی افزود: منابع طبیعی جزو منابع خدادادی است و نگهداری و حراست از آن وظیفه همگانی است، بی‌شک بهترین نگهبانان این منابع مردم هستند و با همکاری آنها می‌توان از این موهبت ارزشمند حفاظت کرد.

مقیم، اظهار داشت: احداث پارک آبخیز قدمگاه بخش سده و پارسیان شهرستان اقلید که در بین پارک‌های آبخیز کشور نمونه است و همچنین ایجاد گورآب‌ها، بندهای خاکی و حوضچه‌های تغدیه مصنوعی، از جمله اقدامات ارزنده‌ای است که ظرف چند سال اخیر در این شهرستان انجام شده است.

رییس جدید اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اقلید نیز در حاشیه این آیین در مورد اولویت‌های برنامه‌های خود به خبرنگار ایرنا گفت: تدوین نقشه راه جامع برای آینده طبیعت شهرستان، پیگیری و تثبیت مالکیت دولت در عرصه‌های منابع طبیعی و جلوگیری از زمین‌خواری، پیگیری اعتبارات لازم برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری از جمله این برنامه‌هاست.

اسحاق امیدوار ادامه داد: توسعه هر چه بیشتر جنگل و فضای سبز با شعار نهضت فضای سبز، مشورت با همکاران شاغل و بازنشسته برای تحقق اهداف تعیین شده، همچنین توسعه گردشگری طبیعی در این شهرستان، هم‌افزایی با استادان و پژوهشگران دانشگاه واستقبال از طرح‌های پژوهشی و نظرات نخبگان از دیگر برنامه‌هایی است که انجام آنها در اولویت این اداره قرار خواهد گرفت.

رییس پیشین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اقلید نیز به ایرنا اظهار داشت: مهار ۳۲ مورد آتش سوزی در این شهرستان با همکاری مردم، بذرکاری سه هزار هکتار از مراتع و غنی سازی جنگل با مشارکت جوامع محلی طبیعت یاران و بهره‌برداران، تهیه نقشه‌های حدنگاری (کاداستر) در بیش از ۸۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان اقلید برخی از اقداماتی است که ظرف مدت چند سال اخیر در این منطقه انجام شده است.

کرامت‌الله چترسیماب ادامه داد: هم اینک ۹ هزار بهره‌بردار از عرصه‌های منابع طبیعی درشهرستان اقلید وجود دارد که این امر بیانگر آن است که پس از کشاورزی، دومین پیشه مردم این منطقه دامپروری است.

در ادامه این آیین، اسحاق امیدوار به عنوان رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اقلید معرفی شد.

شهرستان اقلید در ۲۶۷ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.